Предвиждат се реформи в заплащането за медицински труд, това бе на дневен ред на форума под наслов "Здравната реформа – проблеми и перспективи пред развитието на доходите, заетостта и достъпа до здравни грижи", съобщи БНР.
Синдикатите предлагат като част от реформата да се напише изцяло нов закон, по който да се регистрират лечебните заведения, за да не са вече търговски дружества.
Друга идея е да се въведат единни правила за това каква част от парите по клинични пътеки да отива за медиците и как точно да се разпределят те, както и да се въведе таван на дохода, който един лекар може да изкарва от дейността си, платена с публични средства.
Според заместник-министърът Ваньо Шарков е нужен не таван, а затегнат контрол.
Големият проблем са задълженията на тези лечебни заведения и как се излиза от тях, заяви той.
Българските медици имат едни от най-ниските средни доходи, но и едни от най-високите максимални доходи.
Пациентите получават най-малко пари за здраве на глава от населението в Европа, но пък плащат най-голям дял от общите здравни разходи от джоба си. Тези парадокси във финансовото здраве на българската здравна система бяха обсъждани за пореден път на форум под надслов: "Здравната реформа – проблеми и перспективи пред развитието на доходите, заетостта и достъпа до здравни грижи".
В България се наблюдават огромни различия в заплащането на един и същ лекарски труд в болничната медицинска помощ. Известно е, че в частните болници трудовите възнаграждения са по-високи в сравнение с тези в държавните и общинските болници.
Предложенията от днешната среща ще бъдат внесени официално в Министерството на здравеопазването.