fallback

Костов за управлението на Турция: Агресивен ислям

"Ще деградира до режимите на Саддам и Кадафи, не може да бъде в ЕС", отсече експремиерът

04.04.2016 | 16:30 Автор: Тодор Петров

"Ислямът на "Партията на справедливостта и развитието" на Реджеп Ердоган и Ахмед Давутоглу е един от най-агресивните и недопустими за светска Европа елемент на неоосманизма." Това обяви бившият премиер Иван Костов по време на семинар "Спорни точки за неоосманизма". Дискусията беше организирана от Института по социология "Иван Хаджийски", съвместно с Центъра за анализи и управление на рискове, ръководен от бившия лидер на ДСБ. Костов изнесе доклад на тема "Разпадът на неоосманизма.

"Турция като ислямска държава с имперски претенции, от каквото и да е естество, не може да бъде член на ЕС и не е партньор за отбраната на Алианса", каза още Костов по време на форума и призова българските власти да съберат смелост да го кажат. 

В доклада си Костов нарече режима в Турция авторитарен, по "московски" или "султански" образец.

"Турция ще деградира до режимите на Саддам и Кадафи и в никакъв случай няма да бъде пример за подражание, а източник на конфликти. Тези конфликти могат да разкъсат нейната нация и територия", каза още Костов, цитиран от БТА. Той допълни, че това може да превърне Турция във "втора Сирия" на границата на България.

Според бившия премиер Турция усилено изнася турски политически ислям, който отчуждава българските турци, ромски общности и български мюсюлмани от тяхната нация и държава.

Костов даде и няколко примера за вмешателство на Турция в етнорелигиозните дела на България. Сред тях са намеса на Комитета по религиозните въпроси на Турция /Дианет/ в делата на мюсюлманското вероизповедание у нас, създаване на допълнителна пряка зависимост с финансирането на над 450 имами, строителство и издръжка на две средни духовни училища с неадекватен капацитет за над 4000 ученика, както и строителство на джамии у нас.

"В периода 2000-2014 г. са построени 176 нови мюсюлмански молитвени места", информира Костов и коментира, че броят им е неадекватен на нуждите на вярващите, защото има данни, според които в над 400 български джамии през миналата година не е имало нито една служба.

Бившият премиер е категоричен, че строителството на нови джамии у нас би следвало да се възприема като обозначаване на присъствие и претенции на исляма в България.

Бившият лидер на СДС и ДСБ припомни, че при преброяването през 2011 година една пета са отказали да отговорят на въпросите за майчиния си език и вярванията си. Според него това може да е израз за по-опасен синдром - на затваряне и изолиране от българската нация и държава.

"Това е знак за опасност от етнорелигиозно разцепление и бъдещи конфликти", смята Костов.

Той цитира данни от социологично изследване, според които 4,4% от българските мюсюлмани или 25 400 души са радикализирани и считат, че ако се наложи, човек може да жертва живота си в защита на своята религия, а 1,4% или над 8000 души отговарят, че при определени обстоятелства тероризмът може да бъде оправдан.

"Рискът е към тях да се добавят част от онези 12 000 нелегални имигранти в България, влезли в последните три години", каза още бившият премиер. Според центъра на Костов тези лица са потенциален ресурс за разпространение на радикален ислям в България и в Европа.

 

fallback
Още от България
fallback