МВнР е направило усилия, за да предотврати разрастването на кофликт с Турция

Националното ни достойнство беше накърнено от събитията в дните около Коледа, заяви Даниел Митов

11.03.2016 | 14:13 Редактор: Мария Аладжова
МВнР е направило усилия, за да предотврати разрастването на кофликт с Турция

България ще настоява за недопускане на нови пътища на бежанците през българо-турската сухопътна граница и Черно море, увери външният министър Даниел Митов, пишe Dnes.bg

Той отчете пред депутатите, че засега няма увеличен миграционен натиск на границата на България с Гърция, но след затварянето на балканския маршрут на бежанците никой не е застрахован от нищо.

"Проведе се заседание на оперативната работна група, която се занимава с превенция именно на подобни рискове. Беше проведено обучение в събота на границата, на което присъства и лично премиерът Бойко Борисов. Ние сме подготвени, за да посрещнем всякакъв вид риск и не смятам, че има повод за притеснение в момента", коментира Митов.

България ще настоява на Европейския съвет споразумението между ЕС и Турция да се прилага и на българо-турската граница, на гръцко-турската граница и Черно море.

"Ще застъпим като позиция на Европейския съвет първо, когато говорим за затварянето на Балканския маршрут, да се има предвид и да се гарантира, Турция е направила стъпка в тази посока с декларацията след срещата на върха, но трябва да се направи категорично позоваване на текста на финалното споразумение и към Черно море и сухопътните граници между България и Турция и България и Гърция", каза външният министър.

Според него трябва да се говори не само за затваряне на сега съществуващия маршрут на бежанците, а и за недопускане на възникване на нови маршрути.

По думите на Митов двустранните отношения между България и Турция, както и националното ни достойнство, до известна степен са били накърнени от събитията в дните около Коледа.

"Искам да ви уверя, че българската страна - в лицето на Министерство на външните работи направи всичко възможно да предотврати разрастването на конфликт. Друг е въпросът, че не всичко, направено от нас, може да стане публично достояние, най- вече заради специфичния инструментариум, с който дипломацията понякога трябва да си служи", поясни той, цитиран от БНР.