fallback

Как оценявате бизнес регулаторните режими в България ?

В последните десетина години редица правителства обещават облекчаване на административната тежест върху бизнеса.

25.06.2013 | 11:39

Крайният резултат е, че днес тя се състои от рекорден брой разрешителни и тежки режими за него.

Такса смет зависи от имуществото, а не от количеството отпадъци. Във всеки район на столицата цената за издаване на документ за право на строеж е различна, независимо, че разходите на общината са еднакви. Таксите за извозване на боклук в различните градове варира до сто процента разлика. Друг пример са таксите, събирани от Търговския регистър. Регистрацията на холдинг надвишава десетократно тази на ООД при идентична дейност на чиновниците. Това са само част от проблемите пред българския бизнес. Предприемачите се оплакват, че инвестиционният климат е затруднен както от незаконни такси, така и от ширещата се сред чиновниците корупция. Тази седмица в играта "Как мислите?" Ние Ви питаме Вие как мислите? Как оценявате бизнес регулаторните режими в България? Как те влияят на бизнес средата в страната? Сведохме вариантите до следните:

  1. Забавят дейността

Регулаторните режими, действащи в страната към момента, а времето и таксите, нужни за спазването им, реално крадат къде по-малко, къде повече от времето и средствата на бизнеса. Не случайно в повечето класации за конкурентоспособност и оценка на бизнес средата се посочва, че в България основна пречка за развитието на предприемачеството продължават да бъдат административните тежести. Въпреки многократно заявяваната воля от страна на различни правителства за ограничаване на властта на чиновника над бизнеса засега повечето реформи остават или недовършени, или само на хартия. Затова и темата за регулациите постепенно придоби звученето на евъргрийn,а бизнесът продължава да работи на забавени обороти.

 2.  Работят добре

                           Регулаторните режими, такси и лицензии са добре работещ механизъм, който не оскъпява и не утежнява бизнеса, а напротив създава работни места и добра бизнес среда. Реформи не са необходими, защото бизнесът  работи нормално в нормална икономическа среда. Тя стимулира инвестициите и създавa работни места, с което подобрява и благосъстоянието на хората.   

3.   Създават корупция

 Част от големия брой режими са въведени неправомерно, което се обеснява с неправилното и неточно прилагане на режимите, поради немарливост или некомпетентност на администрацията, както и поради желанието на администрацията за по-високи приходи към местните и републиканския бюджети. Част от тези режими са въведени преднамерено некоректно с цел създаване на корупционни възможности. Освен това, в редица закони не се прави разлика между отделните регулаторни режими, често в законите не е регламентиран срок за издаване на съответния документ, както и отговорността на органа, който не е изпълнил в срок своите задължения. Всичко това е предпоставка за корупционни практики или за надвишаване на нормативно регламентирани правомощия.

  4. Объркване, защото част от тях през годините отпадат.

1200 разрешителни и лицензионни режима за бизнеса. От всички тях 778 са процедури на централно ниво, а 420 са или доближаващи се до тях регулации, или общински режими.  Това е броят на регулаторните изисквания към бизнеса, които през годините се увеличават и редуцират и за кратко време успяват да се изменят осезаемо. Проблемът е един - не всеки собственик на бизнес има възможност да изпълни режимите и техните допълнения. На среща в началото на месеца по повод темата за регулаторните режими в бизнеса, премиерът Пламен Орешарски зави, че няма няма да бъдат премахвани европейски изисквания, но ще се направи анализ на всички 1200 режима с цел да се ускори  намаляване на регулацията за бизнеса и облекчаване на условията за прохождането и развитието му.

 5.  Oскъпяват дейността

Най-тежките регулаторни режима, които тормозят бизнеса са на общините и са от финансов характер на местно ниво.  Проблем за бизнеса е различната практика на всяка община както в определянето на размера на таксите, които събира, така и за документите, които иска за изваждането на разрешително.  В повечето случаи това допълнително оскъпява дейността и води заложения план бюджет до неизпълнение, поради допълнително непредвидени разходи. Общините обаче не са склонни да преразглеждат по-голямата част от собствените си режими, защото таксите, които събират от бизнеса, са един от основните източници на собствени приходи за бюджетите им. Създаването на нови утежнения за бизнеса, несигурността на средата и нейното оскъпяване убиват всяка една добра бизнес идея в зародиш.

 Помогнете ни да знаем как мисли България.

Гласувайте на нашата Facebook страница.

Поканете и приятелите си да участват. Това ще ви даде по-добри шансове за наградата – пътуване за двама до Брюксел с България Ер.

Всяка вечер от понеделник до петък в ефира на телевизия България Он Ер ние ще ви представяме в детайли по един от вариантите. Можете да гласувате до 18:00 часа в неделя.

В понеделник в сутрешния блок на България Он Ер, Йоана Николова ще обяви кой от вас печели наградата за тази седмица – два самолетни билета до Брюксел от националния превозвач България Ер.

fallback
Още от България
fallback