fallback

Кое е подходящото решение на проблема с тютюнопушенето?

Тази седмица в играта "Как мислите?" Ние Ви питаме Вие как мислите? Кое е най-подходящото решение на обществения проблем свързан с тютюнопушенето?

20.06.2013 | 12:46

Световният бум на тютюнопушене всяка година e причина за смъртта на около 6 милиона жители на планетата, както и на около 600 хиляди души, които не са пушачи, но са пасивно пострадали от вредното вторично въздействие на цигарения дим. Ако правителствата по света не предприемат определени мерки - до 2030 г. преките жертви от употребата на тютюн биха нараснали на 8 милиона годишно, смятат експерти, като отчитат, че тютюнопушенето е първата и най-голяма причина за смърт в световен мащаб. Темата за отмяната на пълната забрана за пушене на обществени места беше една от първите, която сегашните управляващи вкараха в дневния ред на обществото. Неговото предложение е за балансирано решение.

Тази седмица в "Как мислите?" Ви питаме: Кое е най-подходящото решение на обществения проблем свързан с тютюнопушенето? Сведохме вариантите до:

Връщане на тютюнопушенето на обществени места

Законът за здравето у нас забрани от 1 юни 2012 г. тютюнопушенето в закритите обществени места, включително в обществения транспорт, както и в закрити работни помещения. Глобите са солени - до 10 000 лева. Въпреки това у нас има определени обществени нагласи за по-леки мерки срещу тютюнопушенето. По данни на бизнеса - за последната година близо 30 хиляди души са загубили работните си места от въведените мерки, а много частни заведения са фалирали поради липса на посетители вследствие забраните, като загубите на собствениците на подобни заведения варират между 200 и 300 млн. лева за последната година.

Запазване на закона без промяна

Допитване на сайта на Министерството на здравеопазването обаче показва, че 84 на сто от българските граждани са "за" пълна забрана на тютюнопушенето на обществени места, а за "частична забрана" - около 12 на сто. "Против" забрана на тютюнопушенето на обществени места са гласували около 4 на сто. Национално представително проучване на Министерството на здравеопазването показва, че през 2011 г. броят на пушачите у нас е намалял незначително с няколко процента. Средното ниво на пушачите у нас е около 40 % . Забрана за пушене на обществени места, в заведения и ресторанти има в почти всички страни на ЕС, но мерките се прилагат с различна сила. Европейската статисти потвърждават, че мнозинството от гражданите на ЕС подкрепят пълната забрана за пушене на обществени места, както и в офиси, ресторанти и барове.

 „Балансирано решение“   отделящо зони за пушачи и непушачи

За подобни нагласи намекна  премиерът Пламен Орешарски, който посочи в телевизионно изявление, че вариантът с либерализирането на тютюнопушенето е да се намери балансирано решение, което да подкрепя промяна в режима  Поправките, подготвяни кабинета предвиждат да има две помещения за пушачи и непушачи, като заведенията с площ до 60 квадратни метра да избират дали ще са за пушачи или не, както и да се разреши пушенето на стадиони и други открити обществени места.

Нов закон за пълна забрана, включваща и дори пушенето в частни автомобили, превозващи пътници под 16 годишна възраст

На запад по-рестриктивни мерки за пушачите са въведени преди повече от десетилетие. В следствие на тях продажбите на тютюневи намалява осезаемо. Много от пушачите си мислят, че пълната забрана е мярката, която може да ги ограничи най-мащабно от любимия им навик,но това определено не е максимумът. Пример за строги мерки са ограниченията в Германия където не може да се пуши дори в уличните шатри по време на бирения фестивал "Октоберфест" , а в Кипър от 2010г. е въведена  забрана за пушене дори в частни автомобили, превозващи пътници под 16 годишна възраст. Дали от тези нови мерки, разширяващи пълната забрана, не се нуждае и България?

Пълна свобода

Това е избор за напълно премахване на мерките свързани с тютюнопушенето. Това включва пушене на всички обществени места, включително в театри, кина, музеи,офиси, барове, ресторанти включително и градски транспорт. Това е свободен избор на всеки пушач сам да определи къде иска да запали своята цигара, без да бъде изгонен или глобен.

 

Помогнете ни да знаем как мисли България.

Гласувайте на нашата Facebook страница.

Поканете и приятелите си да участват. Това ще ви даде по-добри шансове за наградата – пътуване за двама до столицата на Великобритания с България Ер.

Можете да гласувате до 18:00 часа в неделя.

В понеделник в сутрешния блок на България Он Ер, Йоана Николова ще обяви кой от вас печели наградата за тази седмица – два самолетни билета до Лондон от националния превозвач България Ер.

 

 

 

 

fallback
Още от България
fallback