fallback

Народното събрание се произнесе: Докладът за КТБ да стане публичен!

Решението срещна несъгласието на част от депутатите

01.03.2016 | 12:45 Автор: Мария Аладжова

Докладът на "Аликс Партнърс" с фактите и обстоятелствата около фалита на КТБ, да стане публичен. Това реши правната комисия в парламента, която със солидно мнозинство прие промените, внесени от ДПС, пише Dnes.bg  

Документът бе внесен в секретната секция на Народното събрание по настояване на премиера Бойко Борисов. Той е от около 600 страници и е на английски, а депутатите нямат право да го разгласяват, защото има клауза за поверителност.  

Заради това Делян Пеевски, Йордан Цонев и Петър Чобанов внесоха промени в закона за банковата несъстоятелност, с която поиска докладът да стане публичен.  

По време на заседанието на правната комисия Борислав Стратев от Фонда за гарантиране на влоговете обяви несъгласие с поправката.  

"Това е договор между две страни, в него има клауза за конфиденциалност. Огласяването на доклада е нарушение на договора и може да се навреди на масата на несъстоятелност", каза той.  

Стратев призова депутатите да мислят и за бъдещето, когато ще дойдат други  международни компании и нарушаване на договора няма да допринесе за репутацията на страната ни.  

Емил Димитров - Ревизор от ПФ пък обясни, че не помни депутатите да са искали клауза за секретност и предположи, че парламентът вероятно е нямало да я одобри.  

"Сега отзад-напред концерт по желание.  Не ме карайте да ставам съучастник в нещо, което не съм искал", каза още той.  

Позицията му подкрепи и Чавдар Георгиев от БСП.  

"Не съм съгласен, че ако дадем публичност на договора, ще нарушим клауза на секретност. Ами да не сте ги давали тези клаузи, не може един договор да е над Народното събрание", посочи георгиев.  

Социалистът бе репликиран от Димитър Лазаров от ГЕРБ, който му припомни, че по време на референдума за АЕЦ "Белене" БСП са обяснявали, че споразумението за централата няма как да е публично.

Комисията прие и втори проект, внесен от ГЕРБ, който регулира заплатите на синдиците и адвокатите. С него се определя, че синдиците вече ще пишат отчет за работата си всеки месец, а не всяка седмица.

fallback
Още от България
fallback