fallback

Палестинска групировка обвини Израел в убийството на Зайед

52-годишният мъж бе намерен мъртъв в палестинското посолство в София

26.02.2016 | 18:03 Автор: Луиза Божинова

Палестинска групировка обвини Израел, че е убил палестинеца, който бе открит мъртъв днес в палестинското посолство в България, предадоха световните агенции.

Омар Найеф Хасан Зайед, на 52 години, беше открит мъртъв в градината на палестинското дипломатическо представителство в София. Мъжът е беглец от окупирания Западен бряг на река Йордан, издирван от Израел за убийството на израелец през 1986 г.

Народният фронт за освобождение на Палестина (НФОП) разпространи изявление, в което обвини израелската служба за външно разузнаване и специални операции Мосад, че е убила Зайед. Според палестинската марксистка революционна групировка мъжът, който е бил неин член, е бил застрелян в главата.

НФОП разкритикува палестинската автономна власт и България, че не са успели да защитят Зайед, посочват ДПА и БТА.

Тази групировка е призната за терористична организация от Израел, Европейския съюз, Съединените щати и Канада.

Палестинският президент Махмуд Абас също каза, че Зайед е бил убит, но не обвини директно Израел. Той обяви, че вече е създадена спецкомисия за разследване на случая, която незабавно ще отпътува за България, предаде Асошиейтед прес. Следствената комисия ще влезе в пряк контакт с българските органи. Тя ще пристигне още утре сутринта.

Посланикът на Палестина Ахмед Ал-Мадбух разказа пред журналисти, че Омар Зайед е бил намерен тази сутрин, проснат на земята край задната врата на посолството и е бил все още жив, но по-късно е издъхнал.

Омар е един от борците на палестинския народ, който е водил съпротива срещу окупацията и е изпълнил своя дълг към своята земя и своя народ, заяви Ахмед Ал-Мадбух. Неговото убийство е резултат на това, че израелската окупация продължи да го преследва, каза още той.

"Ние очакваме резултатите от следствието и от аутопсията, за да разберем какво се е случило", уточни посланикът.

На въпрос защо дипломатическата мисия не се охранява, той отговори, че няколко пъти са искали охрана на посолството, но молбите им не са били чути. Отговорът беше, че МВнР на България е направило проучване за това кои чуждестранни дипломатически мисии не са ставали обект на посегателство в течение на последните 20 години и нашето посолство е едно от тях, поради което преди около седем години беше свалена охраната на посолството, обясни посланикът.

По повод това, че Омар Зайед има присъда и е търсен в Израел, посланикът уточни, че според българската прокуратура давността за този случай изтича през 2020 г., но по думите му логически погледнато, би трябвало абсолютната давност за този случай да изтече в края на настоящата година, а не през 2020, защото би следвало да се отчита от момента на произнасянето на присъдата.

Омар Зайед има постоянно пребиваване в България и затова се подчинява на българското законодателство, обясни Ахмед Ал-Мадбух. Зайед не е бил дипломат.

През 1986 г. мъжът бил осъден на доживотен затвор за предумишлено убийство на еврейски студент в Стария град на Ерусалим заедно с брат си Ахмед Зайед и трети палестинец. През 1990 г. той бил настанен в болница във Витлеем, на Западния бряг, след като обявил гладна стачка. Зайед избягал от лечебното заведение и след като минал през няколко арабски страни, се установил в България. Мъжът живеел в София от 1994 г.

През декември Израел поискал Зайед да бъде екстрадиран от България. Междувременно мъжът се преместил в палестинското посолство, докато неговите адвокати водят битка срещу искането да бъде екстрадиран. Съдебното заседание по въпроса, насрочено за 14 декември, било отложено, тъй като Зайед не се явил в съда.

Брат му Ахмед и третият палестинец, осъдени на доживотен затвор за убийството на ултраортодоксален евреин, бяха освободени през 2011 г. в съответствие със сделката за размяна на палестински затворници за израелския войник Гилад Шалит, държан за заложник от палестинското ислямистко движение Хамас в продължение на пет години.

Зайед загина при мистериозни обстоятелства един ден след завръщането на българския премиер Бойко Борисов от посещение в Израел и палестинските територии, отбелязва Франс прес.

Днес премиерът Бойко Борисов каза, че въпросът за исканата екстрадиция на мъжа е бил повдигнат по време на визитата и от израелското правителство, и от палестинската автономна власт.

fallback
Още от България
fallback