Търговците на мартеници в столицата могат да си докарат печалба от 500 лева само за десетина дни. Инвестицията е малка, защото квадратът за масичка върви около 4,5 лева, пише "Монитор".
В централния район „Оборище“ има определени 250 места за продаване на белите и червените кончета, а търговците могат да ги продават от 9 февруари до 9 март. Най-оборотните места са около пазарите, спирките и подлезите, където се събират повече хора.
"На ден се печелят от 30 до 50 лева в най-добрия случай", разказа пред екипа ни Калоян Иванов. Според него работата не е тежка, а приятна. Занятието е и апетитно за младите, защото е по-добре от това да си безработен, категоричен е Калоян.
Според търговците българинът отделя до 10 лева за мартеници. Главно се купуват белите и червените конци за семейство, приятели и колеги, като цените не са мръднали през последните години, за да не се губят клиентите. За 3 лева може да се напазаруват около 30 мартеници. Рекордът за най-голям брой купени мартеници е 6000 на един път.
Направихме отстъпка заради количеството, а кончетата са били от обикновения модел, разказва Никола Динков, който продава Пижо и Пенда на сергия при пазара "Красно село".
Той е започнал преди 13 години и в момента държи няколко маси заедно с приятели. Работи на пазара от около 25 дни и казва, че в края на сезона не му изоставала стока. Всичко става за мартеница, стига да има бял и червен конец, допълва той.
Медальоните също са хит и държат 80% от продажбите. Гривните в традиционните цветове също се продават добре, обясни Никола. Той обаче е категоричен, че българите купуват в последния момент, а търговията зависи изцяло от метеорологичните условия.
Ренде смени Пижо и Пенда
Ренде за пармезан смени традиционните Пижо и Панда на пазара за мартеници тази година. Популярни на масите на столичния пазар "Красно село" са и животните от китайския хороскоп – най вече маймуната, а причината е, че 2016 година е под знака на симпатичното животинче, установи проверка на изданието за тенденциите при белите и червени конци.
Цените започват от 10 стотинки, а по интересните модели стигат и десетачка. Големите мартеници за врата пък вървят по пет лева.
Китайските мартеници и тази година са залели пазара, но те са предимно значки и брошки с анимационни герои за малките хлапета. Продавачите обясняват, че тенденцията тази година е да се продават традиционните мартеници, както и медальони, докато тези за закачане са загубили своята популярност сред купувачите. Те обясниха, че не вдигат цените, за да могат да продадат ръчно изработените си мартеници.