fallback

Петте сценария пред България

"Програмно" правителство, неочаквани коалиции, още едни предсрочни избори: кой вариант ще е най-добър за страната?

13.05.2013 | 17:33

Равносметката след вота в неделя е ясна: нито една политическа формация не може да управлява без съюзници – и без сериозни компромиси ако не с философията си, то поне с предизборните си обещания. Най-вероятно следващото правителство ще е или с кратък живот, или с твърде размита отговорност – или може би и двете. В седмицата след изборите "Как мислите" по Bulgaria On Air ви пита: кой от възможните сценарии бихте предпочели? Помогнете ни да разберем как мисли България, и участвайте в томболата за два самолетни билета до Париж. Двупосочни.

СЛУЖЕБНОТО ПРАВИТЕЛСТВО ОСТАВА. Патовата ситуация в бъдещия парламент се оказва непреодолима и директно се насрочват нови предсрочни избори – най-вероятно през септември. При такъв сценарий най-простият вариант е управлението да остане в ръцете на сегашното служебно правителство, начело с Марин Райков. В интерес на истината активните публични изяви на част от служебните министри в последните седмици загатват, че и на тях им е минала подобна мисъл.

ГЕРБ ПРАВИ КАБИНЕТ НА МАЛЦИНСТВОТО. Партията с най-голяма парламентарна група може да сформира правителство, подкрепено без много шум от друга формация (примерно "Атака") или от отделни депутати от различни формации. ГЕРБ вече показа в предишния парламент, че е в състояние да привлича подобна подкрепа, когато се наложи. Волен Сидеров категорично уверява, че партията му няма да подкрепи досегашните управляващи, но в по-новата ни политическа история неведнъж и по-категорични уверения са били преосмисляни. Иначе официалната коалиция между ГЕРБ и "Атака" изглежда изключена – тя би изострила прекалено отношенията на Борисов с партньорите му от Европейската народна партия.

ПРОГРАМНО ПРАВИТЕЛСТВО. Влезлите в парламента партии биха могли да се договорят за компромис "в името на България". Това ще е кабинет от експерти, подкрепен от няколко партии – или дори от всички, колкото и безпрецедентно да е това. Такова "програмно" правителство ще може да прокара най-различни нужни, но непопулярни мерки, без политическата отговорност да натежи прекалено върху партиите, стоящи зад него. Животът му ще е кратък, разбира се – до предсрочни избори през есента. Или евентуално през идната пролет, защото кой в България иска да е на власт зимно време?

КАБИНЕТ НА БСП И ДПС. След изборите левицата старателно се опитва да внуши, че ГЕРБ е в изолация и че единственият път към стабилно управление минава през мандат в ръцете на Станишев. Коалицията с ДПС е вече отработен вариант, но ще е нужна и подкрепа от "Атака", което вече доста усложнява нещата. И ДПС, и националистите трудно биха обяснили пред избирателите си подобен ход. Подкрепата по-скоро може да дойде от няколко отделни депутати от групата на Сидеров. Иначе формалното включване на "Атака" в коалицията изглежда изключено, поне за лидера на Партията на европейските социалисти Сергей Станишев.

КАБИНЕТ НА ГЕРБ И ДПС. На пръв поглед тази възможност изглежда невероятна. Но в новата българска политика няма невероятни неща. ГЕРБ и ДПС вече два цикъла построяват предизборните си кампании на взаимното си отрицание – с много добър резултат и за двете партии. Разбирателството между тях съвсем не е невъзможно, независимо от уверенията на Лютфи Местан. Подобна коалиция трудно ще бъде обяснена на избирателите – но не толкова трудно, колкото съюзяването на ДПС с "Атака" например. Има и друго – турският премиер Ердоган недвусмислено заяви подкрепата си за Борисов. Спорно е доколко официална Анкара има влияние върху Движението за права и свободи, но все пак този аспект не бива да се подценява.

 

- - -

Помогнете ни да знаем как мисли България.

Гласувайте на нашата Facebook страница

Поканете и приятелите си да участват. Това ще ви даде по-добри шансове за наградата – пътуване за двама до ПАРИЖ с България Ер.

fallback
Още от България
fallback