Обездвижването - най-страшната болест на XXI век

То причинява смъртта на половин милион европейци всяка година

15.02.2016 | 17:40 Редактор:
Обездвижването - най-страшната болест на XXI век
Обездвижването - най-страшната болест на XXI век

Обездвижването причинява смъртта на половин милион европейци всяка година. Това показва доклад на Световната здравна организация (СЗО). На практика четирима от всеки пет жители на Стария континент страдат от новата болест.

Още по темата

Обездвижването е най-страшната болест на XXI век. В това са единодушни лекари, учени и експерти по физическата активност. Заседналият начин на живот може да доведе до болести като диабет, високо кръвно и дори рак. И тук не говорим за затлъстяване, макар че обездвижването понякога води и до това.

Заседналият начин на живот води и до психически проблеми. Всъщност е една от най-честите причини за депресия.

От обездвижване страдат най-вече работещите на компютър хора в офис от 9 сутринта до 5 следобед. Ето го и примерът – ако работещ в магазин човек изразходва по време на работния си ден 1500 калории, този зад бюрото изгаря най-много хиляда.

Най-тревожната част от доклада на СЗО е, че независимо от това колко килограма сме и дали спортуваме два-три пъти в седмицата - обездвижването пред компютъра по 6-7 часа на ден увеличават вероятността от по-ранна смърт почти двойно. Освен сърцето, най-много се увреждат бедрата, гръбначният стълб, врата, главата и раменете. Дългото седене разрушава целия ни организъм. 

Притеснени от тревожната информация, наскоро холандски учени направиха историческа възстановка на парк и набраха актьори, които да пресъздават живота на австралийски заселници от 1850 година. В разстояние на една седмица актьорите правели всичко - от сечене на дърва до търсене на храна. Учените сравнили техните нива на заетост с тези на съвременните офис-служители. Резултатът: актьорите се движели дневно от 6 до 12 километра повече, отколкото прикованите към бюрото служители. 

Липсата на движение може да убие два пъти повече хора в Европа, отколкото наднорменото тегло. Изследователи от университета в Кеймбридж твърдят, че 676 000 смъртни случая годишно се дължат на обездвижване, в сравнение с 337 000, причинени от затлъстяване.

Дори да работим на компютър в офиса, не е задължително да станем част от тази черна статистика. За да избегнем обездвижването, ни трябва съвсем малко. Достатъчно е да се разхождаме поне по 20-30 минути на ден пеша, например след работа. 
Докато сме на работа е добре да се изправяме, докато говорим по телефона. Да се изкачваме и да слизаме повече пеша по стълбите, вместо с асансьора В обедната почивка да ходим и до по далечни заведения за хранене, извън тези в офиса. 

И на последно място, но не по значение – хубаво би било поне два пъти седмично да оставяме колата в гаража и да използваме градския транспорт. Ако в добавка на тези неща спортувате малко - поне два пъти в седмицата, дори и вкъщи, обездвижването няма да е част от вашия живот.

Признайте, не звучи толкова сложно.

Репортаж на Борислав Петров: