Заради бедност ядем по-малко плодове и зеленчуци
Вносът расте: 20% при зеленчуците, 4% при плодовете
10.02.2016 | 18:17
Автор: Ирина Георгиева
Българинът консумира по-малко пресни плодове и зеленчуци от препоръчителните минимални дози, сочат данните от проучване на Националната селска мрежа. Основните причини са ниската покупателна способност на голяма част от домакинствата, увеличаването на вноса и намаляването на родното производство.
Още по темата
Възрастните трябва да консумират дневно минимум 400 гр. пресни плодове и зеленчуци, препоръчва СЗО. У нас те ядат под 300 грама. Според данните запазва се тенденцията за увеличаване на вноса - през миналата година той е нараснал с близо 20% при зеленчуците и с 4% при плодовете.
"Производството вместо да се увеличава - намалява. И просто е залято с вносни домати и хората затова не ги консумират, защото нямат никакъв вкус", коментира Данаил Стефанов, който отглежда зеленчуци вече 19 години.
Експертите също препоръчват да ядем местни плодове и зеленчуци.
"Доста голяма част от тях да бъде в прясно състояние, ние отчитаме и сготвените - естествено те са част от нашия ежедневен прием. Избягват се такива методи, които са свързани с консервиране, с много висока топлинна обработка или добавяне на голямо количество сол. ... да са сезонни, защото в сезона, в който са узрели са най-богати на биологично активни вещества", коментира пред bTV проф. Веселка Дулева - Национален консултант по хранене и диететика.
Децата у нас се доближават до препоръчаните от СЗО 400 гр. дневно, сочат данни на Националния център по обществено здраве и анализи. Почти двойно е скочила консумацията за последните 2 години. За да има повече местно производство обаче, родните фермери се нуждаят от подкрепа.
Атанас Ненков, производител на хибридни сортове домати, с. Ново село, Пловдивско, коментира, че от семето до порасналия разсад са "65 дена разходи". "С две думи да кажа: без дотации няма как да оцелеем на българския пазар", заявява той.
Според Данаил Стефанов, който е зеленчукопроизводител, в момента в България субсидиите са десетократно по-малко от европейските. "Ние, производителите, не можем да произвеждаме български домати", смята той.
Четете още новини в Dnes.bg
Останете информирани с Bulgaria ON AIR и в канала ни в
Google News Showcase.
Харесайте страницата ни във Facebook
ТУК