Най-добрите места за посрещане на Великден

От русенските скални манастири до самия Божи гроб – пет дестинации, на които ще почувствате в пълна сила най-големия християнски празник.

29.04.2013 | 14:38
Най-добрите места за посрещане на Великден
Най-добрите места за посрещане на Великден

Малко места по света имат такива богати традиции в честването на Възкресение Христово като България. Корените на някои обичаи, свързани с Великден, могат да се проследят назад цели 12 столетия. Тази седмица в предаването "Как мислите" по Bulgaria On Air се мъчим да установим коя е най-подходящата дестинация за посрещане на празника. 

РИЛСКИЯТ МАНАСТИР. Това е най-големият и най-посещаван - с над един милион туристи годишно -  български манастир. Сгушен сред прекрасни борови гори в северозападните части на Рила, той е достъпен и за еднодневна разходка от София. Смята се, че е основан още през Х век от последователите на отшелника-светец Иван Рилски.Тук са някои от най-хубавите образци на православното църковно изкуство. Позлатеният иконостас с изящната си дърворезба е най-големият в България. В музея на светата обител има богата колекция икони. Обърнете специално внимание на Кръста на Рафаил, наречен на монаха, който го създал. Според легендата Рафаил успял да извае 104 религиозни сцени и 650 малки фигурки, ползвайки увеличителни стъкла и специални миниатюрни длета. Работата му отнела дванайсет години и накрая творецът загубил зрението си.

СВЕТА ГОРА. Единственото място, където българската православна традиция за честване на Възкресение се е съхранила непрекъсната и непроменена, е Зографският манастир в Света гора, или Атон. От някогашните стотици монаси са останали едва една шепа, но мястото не е загубило нищо от дъбоко духовното си излъчване. За съжаление в монашеската република се допускат само мъже. Дамите могат да се насладят на великденските чествания в "цивилната" част на полуострова. За местните хора Възкресение е най-големият празник в годината, а също край на постите и официално приветстване на пролетта, така че датата не е за изпускане. 

СКАЛНАТА ОБИТЕЛ "СВЕТИ ДИМИТРИЙ БАСАРБОВСКИ". Един от по-слабо познатите, но и от най-интересните манастири в България, се намира в долината на река Русенски лом, на десетина километра от Русе. Скалната обител “Св. Димитрий Басарбовски” е основана някъде по време на Второто българско царство. Манастирът е отлично съхранен и действащ и до днес. Туристите трябва да изкачат 48 стъпала, за да достигнат скалната площадка и нишата, в която според преданието спял преподобният Димитрий. Вдясно е скалната църква с дърворезбован иконостас и голяма икона на светеца в цял ръст. Съчетайте посещението тук с престой в Русе, където за Великден се организира традиционно великденско хоро. Току-виж ви излязъл и късметът в голямата томбола, в която наградите са живо агне и домашно изпечени козунаци. 

ЖЕРАВНА. Останало в историята като родно място на Йордан Йовков, това старопланинско селце e сред най-добре запазените архитектурни резервати в България. Пикът на популярността му е през август по време на прословутия Фестивал на фолклорната носия – тогава хиляди ентусиасти се събират там, обличат традиционни носии, забравят за съвременните удобства и за няколко дни се връщат сто и петдесет години назад във времето.Но и през останалата част от годината селото има какво да предложи на туристите. Тук ще намерите над 150 съхранени възрожденски и предвъзрожденски къщи, включително и над тристагодишната къща на Руси Чорбаджи, превърната сега в музей. Не пропускайте да видите експозицията на икони в местната църква „Свети Николай”. Колкото до удобствата, в Жеравна има няколко много приятни хотелчета и къщи за гости. А храната се приготвя с местни продукти.

ЙЕРУСАЛИМ. Едва ли има по-автентично честване на празника от това в църквата "Възкресение Христово" в Йерусалим – на самото място, на което някога Исус е бил разпнат, погребан и после е възкръснал. Всяка година на Божи гроб се провежда чудотворната церемония по запалването на Благодатния огън. За жалост нашата православна църква е единствената, която няма свое храмово пространство до Божи гроб. Българите са били от първите народи със свой храм в Йерусалим, но след османското владичество той останал без подкрепа отвън и някъде в началото на ХІХ век изчезнал.Дори и така обаче преживяването "Великден в Йерусалим" е достатъчно затрогващо – и ще ви остави спомен за цял живот.

-------

Всяка вечер от понеделник до петък ние ще ви представяме в детайли по един от вариантите. Можете да гласувате до 18:00 часа в неделя.

В понеделник в сутрешния блок на България Он Ер ще обявим кой от вас печели наградата за тази седмица – два самолетни билета до ПАЛМА ДЕ МАЙОРКА от националния превозвач България Ер.

Гласувайте на нашата Фейсбук страница (Bulgaria On Air). Поканете и приятелите си да участват. Това ще ви даде по-добри шансове за наградата.