Главният прокурор Сотир Цацаров е поискал Конституционният съд да отмени текстове от Закона за МВР (чл. 95а), според които полицията ще може принудително да настанява скитници и просяци в домове. Това става ясно от съобщение на уебсайта на държавното обвинение.
Разпоредбата гласи, че "полицейските органи могат с разрешение на прокурора да настаняват лица, които водят скитнически живот или се занимават с просия, в домове за временно настаняване на пълнолетни лица" за срок до 30 дни. Според главния прокурор това противоречи на общопризнати норми на международното право и се приравнява на лишаване от свобода.
Цацаров се позовава на Международния пакт за граждански и политически права и Конвенцията за защита правата на човека и основните свободи (КЗПЧОС). В искането се цитира и коментар на Комитета за правата на човека към ООН.
"Арестът или задържането под стража могат да бъдат законни съгласно вътрешното законодателство, но въпреки това да бъдат произволни. Понятието "произволност" не следва да се приравнява на понятието "незаконност", а да се тълкува по-широко, включвайки в себе си елементите неприемливост, несправедливост, непредсказуемост и незачитане на процесуалните гаранции, както и целесъобразност, необходимост и пропорционалност", аргументира се Цацаров.
Според него в Закона за МВР основанията и редът за принудително настаняване са неясни и недостатъчни. Всеки един закон, който позволява лишаване от свобода, трябва да е достъпен и точен, за да се избегне всякаква опасност от произвол, обяснява главният прокурор.
Проблем според Цацаров е и че принудителното настаняване на просяци и скитници по ЗМВР не подлежи на съдебен контрол. Делото в КС вече е образувано и за докладчик по него е определен Анастас Анастасов.
Главният прокурор атакува в КС и отпадането на давността за престъпления на комунизма. Премахването на давността за преследването някои престъпления, извършени от висши функционери на БКП от 1944 г. до 1989 г., с изменения в Наказателния кодекс (НК) в сила от края на септември, погазва основни конституционни принципи, смята Цацаров. Той настоява за отмяната на три параграфа от последния Закон за изменение и допълнение (ЗИД) на НК.
"Всяка законова разпоредба, с която дадено престъпление, различно от престъпленията против мира и човечеството, престане да бъде обвързано с какъвто и да е давностен срок за реализиране на наказателна отговорност, се явява противоконституционна", изтъква Цацаров. Според него законодателят е можел да увеличи давността, но не и да я премахва.
Главният прокурор посочва още, че с атакуваните от него параграфи в ЗИД на НК се стига до дискриминация на политически принцип, която е забранена от Конституцията. В искането си той обяснява, че извършителите на едно и също престъпление ще се третират по различен начин само въз основа на това дали са членове на ръководни органи на БКП или не. КС образува дело по искането на Цацаров, а за докладчик е посочена Мариана Карагьозова