fallback

Министър Павлова: Всички кметове са равни

Само в дух на сътрудничество и национален консенсус можем да изпълним приоритетите си, убедена е Павлова

11.12.2015 | 19:10 Автор: Ирина Георгиева

България е първата държава от страните-членки на Съвета на Европа, акредитирана по реализацията на процедурата по връчване на етикет за иновации и добро управление на общините. Това припомни регионалният министър Лиляна Павлова по време на работна среща с ръководството на Конгреса на местните и регионални власти (КМРВ) на Съвета на Европа. По думите й всяка година се увеличава броя на българските общини, които кандидатства и получават етикета, изпълнявайки заложените нелеки критерии, а това само по себе си е добър индикатор за управлението им.  

Участие в работната среща взеха президентът на КМРВ Жан-Клод Фрекон, генералния секретар Андреас Кийфер и  директора на Конгреса Жан-Филип Бозул. Те са на двудневно посещение у нас за заседанието на Бюрото на Конгреса на местните и регионални власти на Съвета на Европа, организирано от МРРБ  в рамките на българското председателство.

Министър Павлова запозна представителите на Конгреса с инициативите, които планира България в рамките на председателството, като през март 2016г. ще се организира  конференция, посветена на доброто местно управление. Тя и информира гостите с резултатите от проведените през октомври местни избори като подчерта, че партията – мандатоносител е успяла е разширила влиянието си, спечелвайки изборите в почти всички областни градове и много от по-малки населени места. 

"В същия момент, както го заявява нашият министър-председател, а и аз като министър, отговорен за общините - винаги съм казвала и потвърждавам пред вас, че работим много добре с всеки един кмет и общински съвет. За нас изборите са приключена тема. Всички кметове са равни, работим с тях в сътрудничество, така че да ги подкрепим в техните приоритети и политики." - категорична е министър Павлова.

Сред важните приоритети за местните власти през 2016г. е избор на новия състав на ръководството на Националното сдружение на общините в България и определяне на новия и актуален български състав в Съвета на Европа.

"Очаквам в дух на много добро сътрудничество с местните власти да определим състава и ръководството на НСОРБ. В духа на добрата политическа коректност и партньорство, предложението на министър-председателя е НСОРБ да се ръководи от опозиционната, лява, социалистическа партия и ще дадем подкрепата си за това, за да затвърдим намеренията ни за добро сътрудничество, политическа коректност и последователност, защото приоритетите в рамките на председателството на Съвета и подготовката на България за председателство на ЕС изискват общи усилия и координация." - отбелязва регионалния министър.

Предвидените политики и приоритети трябва да имат национален консенсус като основа за търсенето и постигането и на европейски консенсус, коментира още Павлова. По думите й сред приоритетите на страната ни като председател на съвета, а по-късно и като председател на ЕС, са географското развитие, развитието на големите градове и  споделянето на мрежа от инициативи за градско развитие.

Представителите на Конгреса на местните и регионални власти на Съвета на Европа дадоха висока оценка за работата на българското правителство и парламент. 

"Високо оценяваме и това, че споделяте и разпределяте работата с местните власти и с представителите на партиите от малцинството. Да предложите поста на председател на НСОРБ на опозицията е знак за политическа зрялост в дебатите на местно ниво е и доказателство за факта, че може много лесно да се разбираме като конгрес и представители на управляващото мнозинство." - отбеляза Жан-Клод Фрекон.

fallback
Още от България
fallback