Шестима души се самозапалиха в България за по-малко от месец - с тези думи авторитетното британско издание The Economist започва анализа си за положението в страната. "Самозапалването не е ново явление в България. Според "Медици без граници" в страната, която сега има население от 7.3 милиона души, е имало средно по 7.4 самозапалвания годишно в периода между 1983 и 2002, повечето от тях - политически мотивирани. И все пак сегашната вълна от протести и желанието на отделни хора да направят крайна саможертва в името на политически цели са по-лоши от всички предишни след падането на комунизма", отбелязва изданието. Според него българите са "изтощени от необузданата корупция, лошото управление и в обществения, и в частния сектор, безполезната бюрокрация, високата безработица и бедността".
ПРОТЕСТИТЕ ВЕЧЕ СВАЛИХА едно правителство, напомня The Economist - Бойко Борисов се оттегли, "защото, по собствените му думи, няма да участва в управление, при което полицията бие хората". В деня на назначаването на служебното правителство на Марин Райков стотици протестиращи хвърляха ролки тоалетна хартия по сградата на парламента с лозунги като "Нека да изметем боклуците".
"Новото правителство, съставено предимно от компетентни технократи, не може да свърши много до изборите на 12 май. "Ние ще опитаме, с ограничените резулти и малкото време, с които разполагаме, да помогнем на най-уязвимите части от населението", казва пред The Economist новият министър на труда и социалните грижи Деяна Костадинова. Безработицата е над 12% през февруари - най-високият показател от 2005. Над 22% от населението живее под границите на бедността, средната месечна заплата е 400 евро, пише британското издание.
"ВЪПРОСЪТ Е КОЙ ЩЕ СПЕЧЕЛИ изборите през май - и дали победителите ще бъдат в състояние да възстановят спокойствието, да се придържат към досегашната политика на България за фискална стабилност, и най-накрая да изчистят авгиевите обори на корпоративна България". Това би помогнало на страната да подсигури така нужните средства от европейските фондове. "Досега страната бе твърде мудна в усвояването им", смята The Economist.
Изданието цитира последните социологически проучвания, според които ГЕРБ все още има леко предимство пред БСП, но и двете партии са загубили доверие от началото на протестите насам.
"ОСТАВКАТА НА Г-Н БОРИСОВ (смятана за тактически ход, който да съхрани остатъчния политически капитал на ГЕРБ), явно дава резултат. По-тревожен е възходът на крайно дясната националистическа партия "Атака" - нейната подкрепа скочи до 5% от 1.2% през февруари. "Атака" ще е неизвестната величина в предстоящите избори: нито една от основните партии не иска да формира коалиция с екстремистката група", завършва The Economist.