Две искания за даване на разрешение за възбуждане на наказателно преследване срещу народния представител Волен Сидеров внесе главният прокурор Сотир Цацаров в НС, съобщи пресцентърът на Прокуратурата. Те са свързани с извършени престъпления от общ характер от лидера на "Атака" през 2011 г. в Батак и през 2013 г. в София.
По случай 135 годишнина от Априлската епопея, в гр.Батак било планирано да се проведе традиционното отбелязване на празниците и почитане паметта на баташките мъченици, канонизирани от Българската православна църква. С решение от 12 май 2011г. на Общински съвет - Батак и на кмета на община Батак, били забранени политическите изяви на всички партии, както и излагането на знамена, плакати, лозунги и скандирания с такава насоченост в дните на 16 и 17 май 2011г. По повод постъпило заявление от ПП "Атака" за провеждане на митинг на 17 май 2011г., кметът на община Батак указал на партията, че мероприятието може да бъде проведено от 18.00 часа същия ден, след приключване на планираните мероприятия.
На 17 май 2011г. около 13.00 часа по време на празничния концерт с участието на деца от мажоретен състав, Волен Сидеров, нарушавайки заповедта на кмета и решението на Общински Съвет на гр.Батак нахлул на трибуната, последван от симпатизанти и членове на партията, започнал да блъска децата и изтръгнал кабелите на озвучителна система, предназначена за осигуряване на празничната програма в гр.Батак.
Празничната програма била прекъсната с цел опазване на децата, както и на гражданите и гостите на града и за да не се стигне до саморазправа със симпатизантите на ПП "Атака".
На 21 май 2013г. в гр. София, до сградата на НС около 12.00 часа възникнал конфликт между лидерът на "Атака" и журналист от телевизия СКАТ. Сидеров отправил обиди и заплахи към журналиста, хванал ръцете му и бутал микрофона му, настоявал за извинение за думи на собственика на телевизия СКАТ. Репортерът бил обграден от представители на "Атака" и притиснат до стената на сградата на НС, които не го допускали да се оттегли. Пристигналият на място полицейски служител застанал между журналиста и Сидеров и придружаващите го лица, в резултат на което обграденият успял да се оттегли.
Словесната атака на Сидеров се пренесла пряко върху полицая - отново с обиди и заплахи. Полицаят е блъснат в областта под гърдите от Сидеров и в същото време на висок тон е обвинен от него, че сам е бутал и блъскал народен представител.
В резултат от блъскането полицейският служител изпитал силна болка, залитнал назад и отстъпил. Кадри от това поведение са били разпространени от медиите.
Събраните доказателства сочат на хулиганство, извършено с особена дързост и нанасяне на телесна повреда на полицай при и по повод изпълнение на службата му.
Главният прокурор е сезирал НС, тъй като съгласно чл. 70, ал.1 от Конституцията в тези случаи Парламентът е органът, който може да даде разрешение за възбуждане и провеждане на наказателно преследване за извършените от народния представител престъпления от общ характер - престъпления по чл. 325 ал.2 във вр. с ал.1 от НК и престъпление по чл. 131 ал. 2 пр. 4 във вр. с чл. 130 ал. 2 от НК.
/Снимка: Архив/