fallback

Как да надживеем хидрата

Науката вече ни предлага десетки пътища към дълголетието. Но за да ги използваме, първо трябва да им повярваме.

07.03.2013 | 14:23

Сигурно сте забелязали – колкото по-близо сме до разшифроването на геномния фонд и откриването на ключа към дълголетието, толкова по-объркващи стават заключенията на учените. Проучване, поръчано от британското министерство на труда и пенсиите показа, че жените започват да се чувстват остарели на 60 години, четири месеца и две седмици, а мъжете - на 58-ия си рожден ден.

ОЩЕ ПО-ОБЕЗКУРАЖАВАЩИ СА изследванията на американски учени – те обявиха, че възрастта, след която започва стареенето, е 39 години. Тогава мозъкът спира производството на веществото миелин - един от компонентите на процеса за развитие на нервните клетки, и двигателните и когнитивните механизми на организма започват да дават дефекти. В същото време други британски експерти твърдят, че  40% от англичанките, които ще се родят през 2013, ще доживеят до 100 години. Те са изчислили, че през 2066 година във Великобритания ще има най-малко половин милион столетници, като по-голямата част от тях ще са жени. За целия Европейски съюз прогнозите са, че до 2050 броят на гражданите над 65 години ще се удвои, а на тези над 80 – ще се утрои. Представете си какво ще им е на тези дълголетници – повече от половината от живота си ще се чувстват стари, но пък влизат в статистическите рекорди!

Най-убедително звучат учените от UCLA (Калифорния), които откриха, че има пряка корелация между заплатата, високото кръвно и пътя към дълголетието. Те са изследвали здравословното състояние на 5651 служители от различни сфери и са доказали, че удвояването на заплатите във възрастта между 25- и 44-годишна възраст намалява риска от хипертония с 35% при жените и с 30% при мъжете. Ръководителят на изследването проф. Джей Пол Лей призова управляващите да увеличат минималната заплата в САЩ, което ще доведе до увеличение на заплатите като цяло и по този начин ще допринесе за опазване на общественото здраве и увеличаване на продължителността на живота. Така дори и да не бъде достигната максималната регистрирана продължителност на човешкия живот от 122 години, хората ще се радват на спокойни старини.

БИЗНЕСЪТ С ДЪЛГОЛЕТИЕТО. Откакто и застрахователните компании започнаха да влагат средства за разгадаване на загадките на дълголетието, във виртуалното пространство се появиха любопитни неща. Учени от компанията Life Length са пуснали на пазара тест, който може да предсказва продължителността на живота. Според изследователите в следващите 5 години милиони хора по света ще се осмелят да проверят колко време още им остава. Тестът се базира на измерване дължината на теломерите - „защитните накрайници” на хромозомите, които не им позволяват да се разпаднат при делението на клетката. Чрез този показател може да се разбере колко бързо старее организмът на клетъчно равнище. След всяко клетъчно деление дължината на теломерите намалява, докато накрая ДНК-полимеразата няма къде да се закачи и деленето на клетката спира. Учените сравняват теломерите с пластмасовите капачета на края на връзките за обувки, които ги предпазват от разплитане. Колкото по-къси или по-износени са сходните предпазни „капачки” на хромозомните нишки (от натрупващите се ефекти от клетъчното делене), толкова по-чести са случаите на клетъчна смърт. Опитите с животни доказват, че късите теломери в клетките на кръвта са пряко свързани с ниската продължителност на живота.

Ако тестът на Life Length покаже, че теломерите ви са къси, имате няколко избора. Да приемете резултата с чувство за хумор. Да се вманиачите по здравословния начин на живот. Да изпаднете в депресия. Да се абонирате за услугите на крионичните компании, които след смъртта ще замразят тялото ви в очакване на бъдеще, в което медицината ще е в състояние да ви върне към нов живот. В момента на пазара за „замразени фантазьори” има 3 действащи фирми – руската KrioRus и американските Alcor Life Extension Foundation (Аризона) и Cryonics Institute (Мичиган). Първият замразен човек е 73-годишният американски професор по психология д-р Джеймс Бедфорд. Той е във „фризера” на Alcor от 1967 и вече 38 години търпеливо чака своя втори шанс.

БИОБАНКИ ЗА СТОЛЕТНИЦИ. През последното десетилетие учени от цял свят обединяват силите си за създаването на генетичен архив на дълголетници. Биобанката PopGen (учредена през 2003) разполага с генетични проби от 660 столетници. Анализът трябва да покаже има ли специфичен ген, на който тези хора дължат дългия си живот. Изследователи от университета в Кил (Германия) използвали генетичния архив на PopGen - сравнили проби от 388 германски столетници с образци на ДНК от  хора на средна и напреднала възраст. Открили, че при столетниците се наблюдава специфична разновидност на гена FoxO. Малко преди това същата разновидност била установена при дълголетници във Франция, Япония и САЩ. Този специфичен ген е открит в стволовите клетки на хидрата - сладководния полип, който единствен в животинския свят се доближава до безсмъртието. Стволовите клетки на хидрата не се променят с течение на времето – те не стареят и не губят способността да се размножават. Хидрата умира, само ако бъде изядена или заболее от смъртоносна болест (което й се случва изключително рядко). Изследванията сочат, че специфичната разновидност на FoxO е важна за поддържане на стволовите клетки в активен здрав вид при всички животни. Очевидно е, че тя играе ключова роля в процеса на стареене и при човека. Но специалистите не са единодушни относно ролята на гена на младостта за продължителността на живота.

ПО-ДОБРЕ БОГАТ И СТАР... Има генетици, които приемат, че около 60-70% от болестите са с наследствен характер и не се влияят от околната среда. Но според други стареенето на организма зависи главно от състоянието на околната среда, храненето и начина на живот. Учени от Северозападния университет в САЩ установяват, че хромозомите на децата на по-възрастните бащи са с по-дълги теломери и следователно – с перспективи за по-дълъг живот. Но не свързват това с наличието на специфичен ген. Обясняват го по следния начин: ако баща ви и дядо ви са могли да се репродуцират в по-късна възраст, това, може би, предполага, че самите вие живеете в среда, благоприятстваща силата и дълголетието. Появиха се изследвания, че по-образованите и по-богатите живеят по-дълго - защото се хранят с по-качествена храна и знаят как да овладеят стреса.

Както грубото отношение към връзките за обувки води до скъсването им, така и стресът унищожава теломерите на клетките. Нобеловата награда за медицина през 2009 бе връчена на трима изследователи за проучването им за връзката между клетъчното остаряване, теломерите и теломеразата (протеин, който отговаря за дължината и подръжката на теломерите). За ограничаване на стреса авторите на изследването препоръчват традиционната будистка медитация. Тя включва умишлено насочване на вниманието към травматичните преживявания с нагласа на открито любопитство и приемане.

ЗДРАВОСЛОВНОТО МАСЛО. През 2010 американският изследовател Дан Бютнер издаде книгата The Blue Zones: Lessons for Living Longer from the People Who've Lived the Longest ("Сините зони: уроци по дълголетие от дълголетници“). Бютнер разделя света на 5 „сини зони“: Мексико, Исландия, Япония, Гърция и Камерун. В тях има най-много хора, прехвърлили стоте, и най-ниски нива на „западни“ заболявания като сърдечно-съдови проблеми, депресия и рак. Обобщението и посланието на книгата е: Да ядем, докато сме на 80% сити, и само това, което ние или някой от нашия район е отгледал. Да ядем бавно. Да приемаме нещата спокойно. Дори столетниците са подложени на стрес. Но имат стратегии за овладяването му: медитация, разходка в парка, вечеря с приятели.

Наблюденията върху навиците на дълголетниците объркват традиционните представи за здравословно хранене. В някои зони хората ядат много риба и зеленчуци, малко месо. В други наблягат на млечните продукти. В южната част на Азербайджан обаче, където библейската старост е обичайно явление, имат шокираща рецепта за дълголетие: местните всеки ден изпиват по чаша разтопено масло. Някои столетници от Кавказ пък твърдят, че дължат здравето си на самотата, защото не хранителните навици, а социалните контакти изхабяват човека и скъсяват живота му. И тезите на учените за ползите и вредите от хранителните навици са полярни. От „Вие сте това, което ядете. Ако ядете пиле, вашето мислене ще е като на пиле, ако ядете прасета, съответно и вашето мислене ще е такова”. До предупреждения, че вегетарианството не е за всеки, топлият ориз действа "шоково" на стомаха и води до сериозни чревни заболявания, а билковият чай е опасен и убива ерекцията. „Групата професионалисти, които ви казват как да живеете и ви уверяват, че не трябва да употребявате сол, кофеин и краве масло, умират на 58 години. В същото време столетници цял живот поставят късче каменна сол в чашата с чай и готвят с краве масло, вместо със зехтин”, казва американският ветеринарен лекар и природолечител Джоел Уолък. Той вярва, че всички заболявания са причинени от дефицит на колоидни минерали и могат да бъдат излекувани чрез добавянето им в конски дози към хранителния режим. Девизът му е: „По-добре скъпа урина, отколкото клетъчна смърт.” Д-р Уолък се позовава на книгата "Загубен хоризонт" на английския пътешественик Джеймс Хилтън, в която авторът стига до извода, че всички дълголетници живеят във високопланински села, на височина от 2500 до 4500 м над морското равнище. Водата за пиене и напояване в тези райони идва от топенето на планинските снегове. Тя съдържа около 70 минерала, които векове наред са прониквали в почвата, посевите, във всичко, което местните хора консумират.

ВСЕКИ ЗА СЕБЕ СИ. Всяка част на нашето тяло си има свой биологичен часовник. Рамото на 67-годишен човек може да е на 40 години, а ръката - на 25. Някои части от тялото имат способността да се регенерират, а други остаряват безвъзвратно. Клетките на черния дроб се обновяват напълно в рамките на една година, докато тези на мозъка, сърцето и очите не се сменят.

Индикация за дълголетие са здравите зъби и бистрият ум. Здравината на зъбите е признак, че и другите органи в човешкото тяло изпълняват функциите си добре. Дълголетниците по принцип показват по-добри резултати на тестовете за запаметяване и концентрация на вниманието. Те имат и по-здрава психика и по-голяма стръв за живот. Някои учени дори смятат, че подобно на генетическото програмиране, хората могат да се настроят и психически колко години биха искали да живеят. Психическата нагласа от своя страна е свързана с хормоните, които в най-голяма степен са отговорни за поддържането на синхрон в организма. В началото на ХХ век лекарите дори предлагали на възрастни хора да им имплантират жлези от младежи и така да балансират хормоналния статус. А може би в крайна сметка всичко е въпрос на вяра: изберете си "дълголетническа" терапия, повярвайте в нея – и тя ще подейства.

 

* Текстът е публикуван в Bulgaria On Air THE INFLIGHT MAGAZINE, брой 32 / 2013

fallback
Още от България
fallback