С наближаването на празниците идва и засиленото търсене на почивки и екскурзии. През последните години се превърна в практика българите да ползват сайтовете за колективно пазаруване, където на разположение са стотици изгодни оферти за пътувания из страната и чужбина.
Статистиката
Според Велизар Велинов, търговски директор и партньор в Grabo.bg, в България има целогодишно търсене за онлайн оферти, като 50% от това търсене е в сектор „Туризъм“. То обаче е непостоянно и варира според сезона. По думите на търговския директор периодът октомври - ноември е слаб, като интензивното онлайн търсене на екскурзии и почивки започва от 20 ноември нататък. Тази практика не е необичайна, защото българинът обикновено чака до последно, за да планира почивката си, казва още Велинов. Средната цена на офертите варира между 35 – 40 лв. на човек.
80% от закупените онлайн екскурзии са за пътувания в страната. В по-голямата си част офертите за чужбина са на приблизително същите цени като в България, ако обаче става въпрос за уикенд пакетите. Разликата в цените между двете варира от 20 до 25%. Въпреки това екскурзиите в България са по-предпочитани, защото се стига по-лесно до дестинациите, а и защото са по-евтини като цяло.
Около 20% от хората в България си купуват почивки/екскурзии в чужбина, като през зимния сезон този процент е традиционно нисък. Това се дължи най-вече на скъпото оборудване за зимните спортове и високите цени на планинските курорти.
Същите въпроси зададохме и към Deals.bg и Vsichkioferti.bg, но до момента на публикуването на този материал не получихме отговори.
Нарастваща тенденция при онлайн пазаруванията и по-малко констатирани нарушения
Сайтовете за колективно пазаруване отчитат ръст от 35% при търсенето на почивки от началото на годината. Отзивите за подобни оферти са най-различни - от приятно прекарване до измамени и недоволни потребители. С 37% е намалял броят на констатираните нарушения при онлайн магазините от началото на годината. Това съобщи за Bloomerg TV Bulgaria председателят на Комисията за защита на потребителите Димитър Маргаритов. В България продължават да се появяват нови сайтове за колективно пазаруване, като техният брой от началото на годината е нараснал с 10%.
Сред най-често срещаните нарушения са неправномерното скъсяване на 14-дневния срок за отказ от покупка през интернет и липсата на посочен адрес и телефон за връзка с търговеца. През последните 12 месеца комисията е забранила 28 нелоялни практики на онлайн търговци, свързани с некоректни промоции.
От КЗП призовават потребителите да се информират за реда, по който могат да упражнят своите права по закон в случай на нарушения.