"Евро" вместо "еуро": спечелената битка на България

Гергана Паси ни припомня защо се разигра странният спор за надписа върху новите европейски банкноти.

24.01.2013 | 15:57
"Евро" вместо "еуро": спечелената битка на България

В началото на годината президентът на Европейската централна банка Марио Драги представи дизайна на новата банкнота от 5 евро. Историческа банкнота, защото на нея за пръв път наименованието на единната валута и съкращението ЕЦБ са изписани и на кирилица – азбуката, която от 27-те членки на съюза ползва единствено България.

НАД 200 МИЛИОНА ДУШИ ПО СВЕТА, използващи кирилицата, ще могат да прочетат на своя национален език думата "евро". Което ни припомня странно ожесточения спор, който възникна след присъединяването на България към ЕС – как е правилно да се изписва "евро". В предаването "Брюксел 1" на телевизия Bulgaria On Air Гергана Паси припомни какъв бе този спор и какъв бе смисълът на нашето упорство тогава.

"Спорът беше лингвистичен и се докосваше много плътно до теми, свързани със собствената ни национална култура и азбука – чувствителни теми", казва Гергана Паси, бивш министър по европейските въпроси. "Представянето на новата банкнота е сладка новина за онези, които участваха в дискусията и в преговорите по изписването на евро на български".

Настояването на ЕЦБ да се изписва "еуро" вместо "евро" изглеждаше категорично и непреодолимо, но в крайна сметка развръзката на спора показа, че "има битки, в които ние като държава успяваме да победим", подчертава г-жа Паси.

КАКВА Е ФОРМУЛАТА зад такива победи? "Смятам, че формулата е единство – на институции, на обществено мнение, на аргументи. Защото преговорите около изписването на "евро" бяха кулминация на едно дълго изграждано единство на институциите в България – и то не само на ниво правителство.  Ключова роля за това е изиграла централната банка -  тя е последната институция, на която биха се приписали правомощия, свързани с лингвистиката". 

ЗА ДА ДЕМОНСТРИРА твърдостта на позицията си, в един момент България дори заплаши да не подпише споразумението за асоцииране между ЕС и Черна гора. "Бяхме принудени да изразим резерви по отношение на договора, който ЕС подписваше с Черна гора. Все още си спомням среднощните ни разговори в Брюксел с министъра по европейските въпроси на Черна гора. България тогава не биваше да допусне и да бъде нарочена като пречка за интеграцията на някои от страните в региона... Но в крайна сметка всичко се преодоля след едни много инфарктни преговори, които бяха увенчани с декларация, помогнала веднъж завинаги да решим въпроса – и от "еуро" да достигнем до нормалното звучене "евро"", разказва Гергана Паси. През май, когато първите серии от новата европейска банкнота ще бъдат пуснати в обръщение, всички българи ще могат да се убедят в резултата.

 

 
* Bulgaria On Air носи пълната отговорност за съдържанието на статията, която при никакви обстоятелства не може да се приема като официално мнение на Европейския съюз и Европейския парламент.

Статията е публикувана с финансовата помощ на Европейския съюз и Европейския парламент, в изпълнение на Грантов договор за дейност №  COMM/SUBV/2012/01/0032, към Договор за партньорство, реф. № COMM/2012/FRA/01/0203