Идват ли роботите-убийци?

До десетилетие човечеството ще разполага с автономни бойни машини - и никакви правни норми за използването им, предупреждават Нобелови лауреати.

24.02.2013 | 09:35
Идват ли роботите-убийци?

Нова глобална кампания, предупреждаваща за неминуемата заплаха на "роботите-убийци", започва през април, съобщава британският The Guardian. Нейни организатори са няколко Нобелови лауреати за мир, учени и британски неправителствени организации.

СПОРЕД РАЗТРЕВОЖЕНИТЕ УЧЕНИ е въпрос на по-малко от десетилетие човечеството да разработи действащи бойни роботи. Разглеждани като следващата стъпка след толкова успешните автоматизирани дрони, по тези роботи се действа усилено, и то не само от Пентагона, предупреждава д-р Ноел Шарки, експерт по изкуствения интелект от Шефийлдския университет. Според него най-притеснителното е, че бойните машини се разработват на практика в напълно нерегулирана среда, като за момента никой не се замисля нито за ефекта им върху международното право, нито за моралните последици.

Кампанията "Спрете роботите-убийци!" ще започне официално през април. Зад нея стоят много от неправителствените организации и фондации, които успешно прокараха забраната на касетъчните бомби и противопехотните мини.

"ТЕЗИ НЕЩА ДАЛЕЧ НЕ СА НАУЧНА ФАНТАСТИКА, те се разработват в момента, и то в напреднала фаза", подчертава д-р Шарки. "Изследователският център на Пентагона например сега работи върху безпилотния самолет X47B, който има свръхзвукова повратливост и маневреност, каквато жив човек не би издържал. Тази машина ще може да води автономно бой във всяка точка на света. В Америка в момента обучават повече пилоти за дрони, отколкото истински самолетни пилоти. Търсят младежи, които са много добри в компютърните игри. Концепцията е да има цели рояци роботи и само един човек, който да ги наглежда". Освен в Пентагона по подобни технологии работят американските военнопромишлени гиганти, британската отбранителна промишленост, Китай, Русия и Израел.

Шарки и колегите му подчертават, че не са пацифисти, но са разтревожени от темпото, с което научните разработки изпреварват постулатите на Женевската конвенция и международните закони на войната. "Това съвсем скоро ще се превърне в многомилиардна индустрия и всички са ентусиазирани. Но около нея няма никаква прозрачност, никакъв правен процес", предупреждава Шарки. Сегашните закони за войната са основани на човешката преценка и човешкия морал. "Ако един робот наруши правилата, кой е отговорен? Със сигурност не роботът", подчертава докторът.

ЧЛЕН 36 НА ЖЕНЕВСКАТА КОНВЕНЦИЯ изисква всяко ново оръжие да може да разграничава военните от цивилните, но за момента в електронните мозъци на роботите няма механизъм, който да прави разлика между дете с фунийка сладолед и възрастен, държащ оръжие. Дори операторите на толкова хвалените автоматизирани дрони допускат немалко грешки и нараняват цивилни, както показва американският опит в Афганистан.

"Да дадем на машините правото да решават кой оцелява и кой умира на бойното поле, означава да прекрачим границата", казва Стив Гуус, директор на отдела за въоръженията към Human Rights Watch.

За старта на кампанията се очаква към нея да се присъедини и Джоди Уилямс, която получи Нобелова награда за мир заради усилията си за забрана на пехотните мини. Редом с нея ще застанат още петима Нобелови лауреати.