fallback

България и Международната организация по миграция заедно срещу трафика на хора

Големите бежански потоци трябва да бъдат спрени, но не чрез затваряне на граници, коментира Лаура Томпсън

19.10.2015 | 15:11 Автор: Мариета Иванова

Сред първите и най-важни крачки по пътя на борбата със засилените мигрантски потоци е противодейството на трафика на хора и каналджийството. Около това мнение се обединиха министърът на външните работи Даниел Митов и заместник-генералният директор на Международната организация по миграция (МОМ) Лаура Томпсън, съобщават от пресцентъра на МВнР.

По време на срещата между двамата са обсъдени темите около актуалната динамична обстановка в сферата на миграцията, сътрудничеството между МОМ и България, както и общата работа на двете на ниво ЕС.

„Международната организация по миграцията е основен фактор за реинтеграцията на мигрантите в страните на произход. МОМ е и ключов партньор на ЕС в сферата и ние изразяваме удовлетворението си от възможността да ползваме ценния опит, който организацията може да даде“, коментира българският външен министър. Той увери Лаура Томпсън, че страната ни координира действията си с останалите членки на ЕС и постоянно усъвършенства законодателството си, като крайната цел е България да предоставя възможно най-добрите демократични условия за спазването и зачитането на правата на човека.

От своя страна, заместник-генералният директор на Международната организация по миграция благодари за много доброто сътрудничество между МОМ и България, като отбеляза успешната съвместна работа по множество актуални въпроси.

Министър Митов и Лаура Томпсън се обединиха около тезата, че е нужно увеличаване на наказанията за трафика на хора и каналджийството, като отбелязаха, че борбата трябва да се води в няколко посоки – както в страните извън ЕС, от които хората тръгват, така и в държавите-членки на Съюза и разработените вътре в тях мрежи.

„Радваме се, че при добро съгласуване и в кратки срокове успяхме да разработим ново споразумение за сътрудничество, което отчита напълно съвременните предизвикателства в областта на миграцията“, заяви още българският външен министър. По думите му споразумението ще даде възможност за създаване на работещ механизъм за сътрудничество при изпълнението на програми за подпомогнато доброволно връщане и реинтеграция на граждани на трети страни, както и за превенция и противодействие на трафика на хора и оказване на подкрепа на жертвите на трафик.

Лаура Томпсън на свой ред посочи, че рамките на това споразумение са по-силни и по-ясни от всички до сега, като изрази надеждата си за разширяването му в бъдеще.

„Големите бежански потоци трябва да бъдат спрени, но не чрез затваряне на граници“, коментира още заместник-генералният директор на МОМ. Тя изрази своето удовлетворение от факта, че  темата за миграцията е включена в Стратегията за развитие на ООН след 2015 г. Министър Митов отбеляза, че трябва да се води борба с първопричините за засилената миграция, а не с последствията от нея.

„Като страна, председател на ПСЮИЕ, ние се опитваме да засилим включването и на регионалните организации в процеса“, отбеляза той и допълни, че вниманието трябва да бъде насочено най-вече към укрепване на институциите и засилване на демократичните устои в страните с налични конфликти.

fallback
Още от България
fallback