На фона на неспиращия наплив на бежанци, превърнал се в една от най-големите кризи, с които Европа се е сблъсквала, в над 200 държави се провежда Поход на свободата в навечерието на Европейския ден за борба с трафика на хора, 18 октомври. България също се включи в глобалната инициатива, след като стана ясно, че е на второ място в ЕС по трафик на хора.
Трафикът на хора се превръща във все по-голям проблем.
Но наказаните за него са много малко.
В България са наложени 37 условни присъди срещу трафиканти, а ефективните присъди са едва19 през 2014. В периода 2010-2012 г. страните от Европейския съюз са завели над 8 500 съдебни дела за трафик на хора. За това време са произнесени около 3 700 съдебни присъди.
Глобалната статистика сочи, че около 1% от всички жертви се спасяват. 80 % от регистрираните жертви са жени, а 16 % от жертвите са деца. Трафикантите са предимно мъже.
Няколкостотин души се включиха в похода на свободата в София, който осъжда търговията с човешка плът. От днес в България започна да работи и първата национална денонощна телефонна линия за борба с трафика на хора - 0800 20 100.
„Целта на този поход е да се популяризира тази линия. И хората, които са дошли тук, казват, че трафикът на хора не трябвало да се случва робство“, заяви Михаил Стефанов от кампания А21.
В десетки страни по света също бяха проведени походи на свободата, за да се привлече общественото внимание към този проблем.