fallback

Президентът Плевнелиев поиска магистрала и ЖП лини до Албания

Основна пречка за икономическото развитие на Балканите и привличането на чуждестранни инвестиции е недобрата свързаност

06.10.2015 | 16:07 Автор: Ирина Георгиева

Основна пречка за икономическото развитие на Балканите и привличането на чуждестранни инвестиции е недобрата свързаност. Това коментира президентът Росен Плевнелиев на съвместна конференция на "Дондуков" 2 със своя албански колега Буяр Нишани. По думите му България и Албания остават ангажирани с реализацията на Транспортен коридор № 8 и доизграждането на железопътната линия София – Скопие – Тирана – Дуръс.

"И за България, и за Албания е важно да бъдат свързани от железопътна линия и от автомагистрала, а защо не и от пряка въздушна линия." - заяви президентът Плевнелиев.

Сигурността на доставките на енергоресурси ще бъде увеличена чрез по-добрата енергийна свързаност, единодушни са двамата президенти. Според тях това ще даде възможност за диверсификация на доставчиците и за постигането на по-конкурентни цени на електроенергията.

"Държавите от Югоизточна Европа трябва да се обединят и да изградят своя регионална борса за природен газ и електроенергия."- призова Плевнелиев. 

България ще продължи да подкрепя Албания в процеса на присъединяване към ЕС, посочи Плевнелиев и подчерта, че европейската интеграция няма да бъде завършена без държавите от Западните Балкани. България има готовност и за подписването до края на 2015 г. на двустранен Меморандум за сътрудничество в тази сфера. Държавният глава на Албания изрази и интереса на страната си за споделяне на българския опит в усвояването на европейските фондове и особено по отношение на земеделието и развитието на сектора на услугите.

Променената ситуация на сигурност в резултат на конфликтите в Близкия Изток и Източна Украйна също е била обсъдена на срещата на двамата президенти, които потвърдиха подкрепата си за мерките на НАТО за  увеличаване на сигурността в Черноморския регион.

"С президента Нишани споделяме обща позиция за съхраняване на политиката на "отворени врати" на Алианса. Очакваме в най-скоро време Черна гора да получи официална покана за членство в НАТО." - посочи още българският държавен глава.

Още по темата

Страните от Западните Балкани, които се стремят към членство в ЕС, трябва да станат част от общия европейски дебат за нелегалната миграция и търсенето на общи решения, призова президентът Плевнелиев.

"Миграционната обстановка ще продължи да се влошава, докато не се намери трайно политическо решение за продължаващите войни и насилието, както и острите социални проблеми в Близкия изток и Африка." - категоричен беше президентът.

"Със сигурност прехвърлянето на бежанците от една на друга полузатворена граница не може да бъде решение, както и практиката бежанците да не се регистрират и всяко едно правителство удобно да ги транспортира на следващото." - категоричен беше българският държавен глава.

През 2014 г. стокообменът между двете държави е достигнал 80 млн. евро и Росен Плевнелиев и Буяр Нишани потвърдиха решимостта си да насърчават "всички държавни институции в България и Албания за създаването на благоприятна бизнес среда". 

И България, и Албания се стремят да се утвърдят като туристически дестинации в Югоизточна Европа и създават условия за привличането на повече туристи в региона. Само през миналата година близо 14 000 български граждани са посетили Албания – 7 пъти повече от 2013 г., а 25 000 албанци – България.

Двете държави предприемат общи мерки за насърчаване на двустранния обмен в сферата на образованието и културата, стана ясно още на пресконференцията. Предстои да бъде подписана двустранна Програма за сътрудничество в областта на образованието, науката и културата за периода 2015 – 2017 г. Ежегодно албански граждани от български произход се обучават с право на стипендия във висши училища у нас. 

 

fallback
Още от България
fallback