Явор Каролев работи от много години като планински спасител. Понякога координира спасителни операции по телефона, а в други в планината.
Не е лесно да се стане планински спасител - много изпити, едногодишен стаж в планината, посочва Каролев от ПСС в предаването Днес БГ.
Много е разностранна групата на хората, които са планински спасители, коментира Каролев. В нея влизат университетски преподаватели, лекари, бивши и настоящи спортисти - не отказват да работят по празници, а това се е превърнало в тяхно доброволно задължение.
Най-много инциденти в планината стават по празничните дни, събота и неделя, смята Каролев - когато времето е хубаво сред природата излизат много хора и се случват най-много нещастни случаи. Най-вече в следобедните часове, сочи статистиката.
Чести са случаите на инциденти в планината, споделя Каролев. По думите му хората често нямат нужната подготовка.
"Планината не е мащеха, а част от хората не са отговорни към себе си - поведение, което не е достатъчно добро. Не се подготвят да отидат във високата планина или въобще в нея. Нещастни случаи ще има винаги, но има хора, които излизат без дори да са погледнали метеорологичната прогноза." - обясни Каролев.
Чуйте репортажа на Кремена Кръстева за предаването Днес БГ: