Правителството представя нова демографска стратегия през есента

Много млади хора свързват образованието и кариерното си развитие с излизане в чужбина, посочи социалният министър

24.07.2015 | 13:39 Редактор:
Правителството представя нова демографска стратегия през есента
Правителството представя нова демографска стратегия през есента

Правителството готви нова демографска стратегия, която ще бъде представена през есента, съобщи по време на парламентарния контрол вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин.

Документът, разработван с експерти от БАН, ще даде отговор какви мерки ще бъдат прилагани и какви ресурси могат да бъдат отделени, както и какви цели ще бъдат постигнати, предава Investor.bg.

По време на заседанието стана ясно, че в края на следващата седмица ще има дебати по повод плановете на правителството относно промените в демографската картина. Искането за това беше внесено от парламентарната група на БСП и е подписано от червените депутати, Българския демократичен център (БДЦ) и Патриотичния фронт.

В отговор на въпроси на левите депутати Михаил Миков и Корнелия Нинова, както и на Слави Бинев от Патриотичния фронт по повод „изтичането” на работна сила Калфин посочи, че демографската картина в момента не е добра, макар и да има леко подобрение в последните месеци.

В периода 2001 – 2011 година населението на България намалява с почти половин милион души. В резултат на миграция населението намалява със 175 хил. души.

„В момента има много млади хора, които свързват образованието и реализацията си с излизане в друга страна”, посочи още Калфин.

Според него причината за напускането на младите хора е липсата на престижно образование, възможностите за кариерно развитие и ниските заплати в страната. Той беше категоричен, че не може работодателите да се оправдават със заплахата за липсата на конкурентоспособност, ако бъде увеличена минималната работна заплата, която е една от най-ниските в Европа.

Корнелия Нинова посочи, че лявата партия е предложила намаляването на ДДС ставката за бебешките стоки, сред които пелени, бебешки храни и т.н., което ще коства 56 млн. лева по отношение на приходите от данъка в бюджета.

Калфин обаче отбеляза, че по различните мерки в помощ на децата и родителите от бюджета се разходват почти 1 млрд. лева годишно. Сумите са значителни, но все още се оказват недостатъчни. Според него трябва да бъдат дадени възможности за кариерно развитие, особено що се отнася до младите семейства и майки.

Това може да стане с мерки на правителството за гъвкаво работно време и други, помагащи за отглеждането на малките деца в младите семейства. По данни на социалния министър България е на едно от последните места в Европа по т.нар. „неплатен труд”, тоест времето, което жените отделят за домакинството.

Това означава, че времето за кариерно развитие на жените не е достатъчно и трябва да бъде намерен начин това положение да се промени, допълни още Калфин.