120 спасители търсят работа чрез Агенцията по заетостта към днешна дата. Най-много регистрирани в бюрата по труда спасители има във Варна-26, следват ги тези в Пловдив-21, и София -16. Те притежават необходимия сертификат, издаден след завършен курс за обучение съгласно „Инструкция за организиране на курсове за водни спасители” на Българския червен кръст (БЧК), съобщават от пресцентъра на Агенцията по заетостта.
В бюрата по труда са обявени 23 свободни работни места за спасители. Част от местата са за воден спасител на открити водни площи и море, а останалите – за воден спасител на плувни басейни и водни паркове. Търсенето е най-голямо в морския регион.
Oсновните изисквания, на които трябва да отговарят спасителите, са притежание на горепосочения сертификат, да имат завършено средно образование и да бъдат физически годни за занимания с плуване и гмуркане.
Работодателите, търсещи спасители, могат да получат изчерпателна информация в най-близкото бюро по труда в цялата страна, както и на интернет страницата на Агенцията по заетостта в раздел „е-трудова борса”.
Преди ден – 22 юли, министърът на регионалното развитие и благоустройство Лиляна Павлова изтъкна като ключов проблем недостига на спасители по всички плажове. Тя допълни, че това е заключение от наблюденията и на областните управители.
От разговори с БЧК ставало ясно, че няма желаещи, коментира още Павлова и допълни, че се проведени разговори с Агенция по заетостта и е „отправен апел да се мисли за целенасочени програми в Бюрата по труда”. Тя определи проблемът като лавинообразен, който нараства значително. Павлова отбеляза, че има проблем и с непълното медицинско оборудване на пунктовете за спасителна помощ.