В битката Обама - Ромни печели... Хилъри

Семейство Клинтън единствено натрупа точки в изпълнената с кал кампания. И спокойно може да мисли за нови осем години в Белия дом.

30.09.2012 | 11:59
В битката Обама - Ромни печели... Хилъри

Още не е съвсем ясно кой ще надделее в президентските избори в САЩ на 6 ноември. Но вече няма никакви съмнения кой е големият победител от продължилата над година предизборна надпревара: това не е нито Барак Обама, нито Мит Ромни. Главните печеливши от кампанията са Бил и Хилъри Клинтън, подчертава Пол Харис в анализ за лондонския The Observer.

В ХОДА НА ТАЗИ КАМПАНИЯ БИЛ КЛИНТЪН спечели симпатиите дори на опонентите си; междувременно Хилъри се радва на изключително успешна кариера като държавен секретар на САЩ, оставайки незасегната от острите критики срещу президента Обама. При това положение не е чудно, че Демократическата партия обмикля как да продължи да извлича полза от влиянието и положителния образ на двамата, отбелязва Харис. И докато целият свят е втренчил поглед в предстоящите идния месец избори, демократите вече кроят планове как през 2016 да настанят бившата първа дама отново в Белия дом.

В ожесточената сегашна битка за президентското кресло репутацията на твърде малко политици остана незасегната. Кампанията на републиканския кандидат Мит Ромни бе колеблива и изпълнена с гафове. Барак Обама пък носи върху себе си последствията от лошото икономическо състояние на страната, с което не успя да се справи през изминалия  мандат.

Но напук на всички негативни послания и обвинения, които си размениха двата лагера, съпрузите Клинтън не само останаха незасегнати от леещата се политическа мърсотия, но и натрупаха положителни точки.

ВМЕСТО ДА СТОИ НАСТРАНА, Бил Клинтън се включи активно в кампанията за преизбирането на Обама. Анализаторите бяха единодушни, че речта му пред националната конвенция на демократите в Северна Каролина е засенчила дори тази на президента.

През това време Хилъри обикаля всички горещи световни точки като първи дипломат на САЩ, подсилвайки спекулациите, че независимо от резултата през ноември тя ще се кандидатира през 2016 в опит да стане първата жена-президент. И ако успее, може да осигури доминацията на семейство Клинтън в американската политика чак до 2024 година. „Колко двойки познавате в американската политика - а и не само в нея - които да са толкова способни, успели, постоянни, убедителни и да си пасват помежду си? Единият вече беше президент, а другият беше на крачка да стане. А и все още има шанс”, коментира пред The Observer Уилям Галстън, един от някогашните съветници на Бил Клинтън.

Бил, който в последните години бе относително пасивен в политическия живот, сега малко неочаквано се превърна в централна фигура в кампанията на Обама, обикаляйки из щатите, които все още са „на кантар” (т.нар. swing states) и където реално ще се реши кой ще е следващият президент. Клинтън държи речи, организира събития, праща писма за събиране на дарения. Речта му на конвенцията в Шарлът предизвика бурните аплодисменти дори на опонентите му. Самият Мит Ромни, който след това говори на събитие, организирано от благотворителната фондация на Клинтън в Ню Йорк, се пошегува с обаянието на бившия президент. „Ако има нещо, което научихме през този политически сезон, то е, че няколко добри думи от Бил Клинтън вършат много добра работа”, каза Ромни.

КЪМ ВРОДЕНОТО ОБАЯНИЕ НА БИВШИЯ ПРЕЗИДЕНТ сега се прибавя и една все по-отчетлива носталгия на повечето американци към неговото управление - един сравнително спокоен период, без войни и тежки икономически кризи. „Ние си спомняме мандата му като време на мир и просперитет. Не смятаме, че Обама може да се мери с него. Сигурни сме, че Ромни не може. И искаме това, което не можем да имаме”, коментира политическият експерт Лари Хаас.

Освен това апетитът на Клинтън за публични изяви явно не се е стопил след напускането на Белия дом, какъвто е случаят с наследника му Джордж Буш-младши и с много други президенти. Бил си остава един от най-способните оратори в световната политика - "най-убедителният човек на планетата” според Уилям Галстън. Андрю Смит, политолог в Университета на Ню Хемпшър, дава и друго обяснение: „Той просто не може да се сдържи. И не се притеснява да засенчва човека, който би трябвало да подкрепя”.

Разбира се, и Бил Клинтън си има своята сенчеста страна. Напоследък се говори, че Моника Люински - стажантката, чиято афера с президента едва не приключи политическата му кариера - подготвя книга. Евентуалната й поява ще напомни и всички неуспехи на Клинтън като президент. Но истината е, че това едва ли ще подкопае сегашната популярност на Бил - за повечето американци "Аферата Люински" принадлежи към миналото. Пък и сега той самият не се стреми към избираема длъжност. А в политическата кариера на съпругата му до момента няма нито един скандал.

КАТО ДЪРЖАВЕН СЕКРЕТАР ХИЛЪРИ Клинтън си изгради репутация на твърд ръководител, който приключва подчертано успешен мандат (на фона на острите критики към Обама за външната му политика). В предварителните избори през 2008 Хилъри отстъпи със съвсем малко на Обама и сега мнозина я виждат като логичен претендент през 2016. Самата тя твърди, че няма такива планове. Но това, както обикновено, изобщо не намалява спекулациите. "Тя постъпи изключително разумно, като се държа настрана от битката за тазгодишните избори. Ако не паднеш в калта с другите, си оставаш чист”, коментира Андрю Смит.

През 2016 Хилъри вече ще е на 68 години, но малко хора виждат в това пречка. Преценяват я като силен и изключително популярен кандидат, с огромен демографски потенциал сред жените гласоподаватели. Опитът й от кампанията през 2008 също е плюс, тъй като тя вече има базата, която да й помогне в набирането на средства и активисти. А като прибавим и подкрепата на съпруга й, шансовете на Хилъри Клинтън съвсем не изглеждат малки.