Министърът на правосъдието Христо Иванов бе приет от генералния секретар на ЕК Катрин Дей, която напуска поста наесен, съобщи БТА.
Двамата са разговаряли за механизма за сътрудничество и проверка, както и за съдебната реформа у нас. Попитан дали ще подаде оставка, както на 9 юли настоя ВСС, Иванов отговори, че неговият ангажимент е да направи всичко необходимо за това "да пробута, да избута" съдебната реформа, колкото може по-далеч.
"Ако това изисква моята оставка, с удоволствие. Но за момента това изисква да остана на поста и да работя. Нека тези, които ми искат оставката, да не се радват твърде много. Ще направя всичко необходимо, за да се случи реформата." - добави Иванов пред български журналисти в Брюксел.
"Наближава изключително важен момент, в който или ще направим важната стъпка към реорганизиране на мениджмънта на съдебната система, от което зависи да прекъснем системните елементи на модела, които позволяват корупцията и влиянието в съда; да имаме ново ниво на отговорност в тези институции, от които зависи взимането на решения и организирането на работата в съдебната власт. Очевидно това е в сърцевината на всички проблеми." - коментира правосъдният министър по повод множеството публикации с нападки срещу неговата работа.
Катрин Дей също отбеляза, че можем да правим много други реформи, да оптимизираме наказателния процес, да реформираме юридическото образование, подбора на кадри, но ако нямаме отговорно лидерство във ВСС, по никакъв начин не можем да очакваме всяка от тези промени да даде резултат. Каквито и инструменти да създаваме, ако няма кой да ги приложи с необходимата воля, компетентност и легитимност, просто няма да заработят, отбеляза министърът.
"От тази гледна точка моментът е решаващ - или българските политици и ръководните кадри в магистратурата ще вземем решение да мръднем от тази точка, или не. Очевидно има огромна съпротива, очевидно тази съпротива идва от хора, на които настоящият модел им харесва. Но настоящият модел на нещата не харесва на българските граждани. Изборът е пределно ясен, в момента падат маските и всеки избира страната, на която иска да застане." - посочи Иванов.
В ЕК забелязват позитивните резултати, свързани със СГС, това че българските съдии са изиграли активна роля в началото на обновлението на толкова важен съд, започването на дисциплинарни производства, съставянето на доклад от ВСС. Бяха поставени въпроси за случайното разпределение на делата. За съжаление не можах да кажа, че новият софтуер вече е въведен. Общото послание е, че може би Дей се оттегля, но механизмът ще остане и докато ние нямаме ново ниво на отговорност и на лидерство в съдебната власт, няма как да убедим ЕК, че може да очаква последователни резултати в борбата с корупцията по високите етажи на властта, поясни министърът.
Правосъдният министър допълни, че двамата с Дей са разговаряли за промените в българската Конституция, за дискусията по Закона за съдебната власт, за предстоящите дискусии по закона за предотвратяване на корупцията по високите етажи на властта.
Въпросите, които тя постави, бяха свързани с наличието на политическа подкрепа за тях, уточни Иванов. Дей изрично е подчертала, че ЕК и министърът трябва да имат обща позиция за необходимостта от организационни промени във ВСС и прокуратурата, предвидени в стратегията за реформа. По думите на министъра ЕК очаква не отделни резултати, а адекватна реакция на българските власти според техните компетенции при всеки проблемен случай.
Генералния секретар на ЕК е отбелязала, че въпреки оттеглянето си от досегашната си позиция, свързана и с механизма за наблюдение на България и Румъния, ангажиментът на комисията остава също толкова силен. Желанието на ЕК е необходимостта от механизма да отпадне възможно най-скоро. Докато в София няма конкретни и последователни резултати, това няма да може да се случи, обобщи Иванов.