КЗК санкционира холандските дружества Uber B.V. и Rasier Operations B.V. с по 50 000 лв. за извършени нарушения по чл. 29 от ЗЗК (общата забрана за нелоялна конкуренция) във връзка с предоставяне на услугата UberX на територията на гр. София от 09.12.2014 г.
В решението си Комисията постановява прекратяване на установените нарушения, както и незабавно изпълнение на решението в тази му част.
Производството е образувано служебно с решение на Комисията във връзка с получена от Столична община информация относно въвеждане на услугата "UberX" на територията на гр. София, като впоследствие е обединено с друго производство, образувано по искане на "О’Кей Супертранс” АД срещу"Uber България” ЕООД, отново във връзка с услугата UberX.
В хода на проучването се установи, че при предоставяне на услугата UberX от страна на Uber B.V. и на Rasier Operations B.V. са извършени нарушения на общата забрана по чл. 29 от ЗЗК.
Услугата има белезите на таксиметров превоз на пътници, доколкото се извършва с лек автомобил срещу заплащане, по заявен от пътника маршрут чрез мобилното приложение Uber, което осъществява връзката между пътника и фактическия изпълнител на превоза – ползвателя-водач.
При сравнение между предлаганите от Uber B.V. и Rasier Operations B.V. услуги и услугите, предоставяни чрез други мобилни приложения (дори и услугите на типичните таксиметрови компании) се достига до извода, че услугите са взаимозаменяеми, тъй като водят до един и същи резултат – осъществяване на платен превоз от една точка до друга.
Но в случая при UberX не се изисква изпълнителят на превоза да отговаря на определените в българското законодателство изисквания към таксиметровите шофьори и техните автомобили.
В този смисъл при предоставянето на процесната услуга Uber B.V. и Rasier Operations B.V. нарушават добросъвестната търговска практика поради противоречие с нормативно установените правила, уреждащи извършването на обществен превоз на пътници/ таксиметров превоз.
Uber B.V. и Rasier Operations B.V. създават условия за заобикаляне на закона, спестявайки на ползвателите-водачи средствата за издаване на необходимите лицензи и разрешителни за извършване на таксиметров превоз. По този начин ответните страни нарушават правилата на честната конкуренция, като си осигуряват нелоялно предимство пред конкурентите и извличат икономическа полза от това поведение.
Също така Комисията наложи санкция на двете дружества по 50 000 лв. за неизпълнение на задълженията за съдействие поради непредоставяне на изискана в хода на проучването информация.
Комисията установи, че от страна на "Uber България" ЕООД не е извършено нарушение по чл. 29 от ЗЗК, тъй като дружеството не участва непосредствено при предлагането на услугата UberX, а извършва спомагателна дейност към Uber B.V.