Темата за парите на политиците е актуална и другаде освен в България – но с доста повече прозрачност. По-малко от два месеца преди президентските избори в САЩ популярният сайт Business Insider направи обширно проучване, за да установи как двамата кандидати са натрупали състоянията си. Естествено, по-голям интерес предизвика справката за настоящия президент и водач в социологическите проучвания Барак Обама.
ДОБРЕ ИЗВЕСТЕН ФАКТ Е, че активната политическа кариера на Обама започва през 1996 с назначаването му за председател на здравната комисия към сената на щата Илинойс. По онова време фамилията на бъдещия държавен глава е имала три източника на доходи – заплатата му от сената (80 287 долара годишно), хонорарите от лекциите му по конституционно право в Чикагския университет (32 144 долара) и заплатата на съпругата му като администратор в Университетската болница.
Доходите на Обама нарастват осезаемо през 2004 с избирането му за сенатор – по 174 000 долара годишна заплата, или общо 696 000 за четирите години на мандата. По това време Барак вече има най-различни инвестиции – в сенатския пенсионен фонд (между 50 000 и 100 000 долара, точната сума не е известна) и в два инвестиционни фонда на групата Vanguard - Vanguard Wellington Fund (между 100 и 200 хиляди долара) и Vanguard Wellesley Fund (50-100 хиляди).
ГОЛЕМИЯТ ПРОБИВ НА БЪДЕЩИЯ ПРЕЗИДЕНТ – не само политически, но и финансов, както ще се окаже - е речта, която изнася на Националния конгрес на демократите през 2004. Озаглавено „Дързостта на надеждата“ (The Audacity of Hope), словото не само увеличава значително популярността на Обама, но и впечатлява издателската къща Random House, която решава да публикува в книга разширен вариант на речта.
Обама сключва договор с издателството за общо три книги, едната от които за деца (Of Thee I Sing) . Доколкото е известно, приходите от детската книга са отишли за благотворителност.
ТОВА, КОЕТО ПРАВИ ОБАМА БОГАТ, са именно условията по договора му с издателството. Според клаузите по него през януари 2005 той получава авансово 1.9 млн. долара за „Дързостта на надеждата“, както и 15% от коричната цена на изданията с твърди корици и между 8 и 10% от изданията с меки корици. Аудиоверсията на книгата, от която Обама също получава една десета от приходите, му носи наградата Grammy за най-добър немузикален аудиозапис. По-късно Random House преиздава и публикуваната още през 1995 първа книга на Обама - „Аз и баща ми“ (Dreams From My Father).
До 2005 сенаторът вече има сериозни спестявания в различни банки, включително и около 100 000 долара по сметка в JP Morgan, с която иначе често има политически противоречия. Банковата му сметка в Northern Trust е между 250 000 и 500 000 хиляди долара.
През 2006, с няколко нови хонорара от преиздавания на книгите му, състоянието на Обама вече надхвърля 1.1 милиона долара (според някои източници достига 2.5 милиона). Година по-късно, с обявяването на президентската му кандидатура, скачат и продажбите на книгите му: Обама печели нови 815 971 долара от "Аз и Баща ми" и 3.28 млн. – от "Дързостта на надеждата".
С ТЕЗИ ПАРИ ТОЙ ПРАВИ НЯКОЛКО ИНВЕСТИЦИИ. Купува американски държавни ценни книжа на стойност между 500 000 и 1 млн. долара. Мести парите си от взаимните фондове на Vanguard във Vanguard FTSE Social Index Fund, чийто инвестиционен портфейл е съобразен със спазването на социални и човешки права, както и с опазването на природата.
През 2007 Обама прави голяма инвестиция за бъдещето на дъщерите си Саша и Малия, като открива инвестициони планове за висшето им образование – всеки от тях на стойност между 50 000 и 100 000 долара.
До полагането на клетвата си като президент на САЩ Обама вече притежава ценни книжа за между 1.1 и 5.1 млн. долара, които пресдтавляват по-голямата част от богатството му. Останалите му капитали са между 411 000 и 915 000 долара.
ПРЕЗ 2009 РАЗДАВА ВСИЧКИТЕ 1.4 МИЛИОНА ДОЛАРА, които му се полагат като част от Нобеловата награда за мир, за благотворителност. Сред организациите, получили части от сумата, са Fisher House, която осигурява безплатни жилища за ветерани и семействата им, Фондацията Клинтън-Буш, набираща средства за пострадалите от разрушителното земетресение в Хаити през 2010, Posse Foundation, която осигурява стипендии на изключително талантливи деца, и няколко различни програми за подпомагане на образованието на тъмнокожи и латиноамерикански деца.
Към състоянието на Обама се прибавя и президентската му заплата, която е в размер на 400 000 долара годишно. До края на първия си мандат само от нея той е натрупал 1.6 млн. долара. През 2010 богатството му се оценява между 2.8 и 11.8 млн долара.