Настъпват трудни времена за чуждите кореспонденти в Румъния, отбелязва The Economist в статия за медийния климат в северната ни съседка. Повод за заключението са поредица безпрецедентно остри атаки срещу журналисти, работещи за чуждестранни медии, от висши държавници и близки до правителството издания.
РЕПОРТЕРИ, РАБОТЕЩИ ЗА издания като CNN, Le Monde, USA Today, Deutsche Welle, Der Spiegel и El Pаis, бяха обвинени в последните седмици, че са приели подкупи, за да работят срещу образа на Румъния и в полза на критикувания президент Траян Бъсеску. Държавният глава бе временно отстранен от поста си от правителството на Виктор Понта. Според Бъсеску опонентът му погазва конституцията; според самия Понта кабинетът му брани основния закон от злоупотребите на президента.
Силно проправителственият новинарски сайт Cotidianul още през юли обвини Раул Санчес, кореспондент на испанския El Pais, че бил платен агент на Бъсеску. Провинението на Санчес е, че направи интервю с Понта, в което премиерът увери, че ще подаде оставка, ако се окаже, че е плагиатствал в докторската си дисертация. Впоследствие етичната комисия към парламента прецени, че Понта действително е заемал чужди мисли и тези в дисертацията си, но той не се оттегли.
COTIDIANUL ПРИЧИСЛИ КЪМ ЗЛОНАМЕРЕНИТЕ дезинформатори още Кено Ферсек (журналист на свободна практика, който предава за Deutsche Welle и Der Spiegel) и Лиляна Чобану, кореспондентка на CNN, The Economist и France 24. Чобану, която бе обвинена в корупция, настоя сайтът да публикува доказателства, но до момента това не е станало.
Самият Виктор Понта наскоро каза по повод статия във френския Le Mondе, че "човекът, писал това, или е получил заплащане, за да го направи, или изобщо няма представа какво се случва в Румъния". След няколко дни министър-председателят уточни, че не искал да обиди "нито един журналист", и увери Le Mondе в приятелските си чувства. Малко след това обаче Понта отново нападна журналист – този път кореспондентката на France-Presse Михаела Родина, която според него "дезинформира", има "непрофесионално" поведение и "странно, отблъскващо отношение". Родина му бе задала въпрос за ролята на Конституционния съд в опита за импийчмънт на Бъсеску.
МЕЖДУНАРОДНАТА ОРГАНИЗАЦИЯ "Репортери без граници" заклейми създадения "климат на сплашване" и призова Европейския съюз да забележи "подновената употреба на параноична, изпълнена с омраза реторика срещу много журналисти". В отговор Крин Антонеску, лидер на национал-либералите и политически партньор на Виктор Понта, призова чуждите разузнавателни служби "да разберат механизма, по който репутацията на страната ни е разрушавана от седмици като част от организиран, координиран и спонсориран план".
Независимо дали правителството наистина вярва, че се бори срещу глобална медийна конспирация, отбелязва The Economist, вербалните му атаки срещу журналисти не помагат особено за изграждане на желания образ на умереност и коректност.