Дефицитът в НЕК през следващия регулаторен период сумарно от всички натрупани непризнати разходи ще достигне до 1 млрд. и 778 млн. лв., ако бъде приложен ценовият модел, използван в доклада на работната група на КЕВР. Това прогнозира изпълнителният директор на НЕК Петър Илиев по време на открито заседание в КЕВР, на което се обсъждат цените в сектора от 1 юли, цитирано от БТА.
Илиев посочи редица пропуски в ценообразуването и каза, че е абсурд да има хибриден вариант между свободен и регулиран пазар, както е у нас.
Нарушен е принципът, че КЕВР контролира само сделките на регулирания пазар, каза Илиев и добави, че на НЕК се предоставя възможност да продава на свободния пазар изкупуваната по задължителни договори електроенергия, но това е невъзможно. Как си представяте, че ще изкупим енергия от ВЕИ по 300 или 400 лв. за мегаватчас и след това ще я продадем на свободния пазар, запита Илиев. Средната цена на свободния пазар е около 75 лв. на мегаватчас.
Преплитат се регулирана и нерегулирана дейност, цялата нова схема на ценообразуване няма правно основание и считаме, че е незаконосъобразна, заяви Илиев.
Той отбеляза, че НЕК ще трупа загуби по най-различни пера - от непризнаване на разходи за ремонти, за доставка на енергията за технологични разходи, от разминаването в квотите, определени за изкупуване на енергия по преференциални цени. От 6,3% на 3,5% е редуцирана нормата на възвращаемост при средна норма на възвращаемост в сектора между 4 и 6,5%, отбеляза изпълнителният директор на НЕК.
Петър Илиев предложи и ВЕЦ на НЕК да бъдат извадени от микса за регулирания пазар, за да могат да продават на свободния пазар. Според него има неравнопоставено положение на НЕК спрямо всички останали дружества в сектора, тъй като дефицитът продължава да се натрупва в обществения доставчик. Според Илиев е добре ТЕЦ "Марица-изток 2" да продължи да предлага енергия и на регулирания пазар.
Увеличението на цената "задължение към обществото" с близо 22лв. до 40,20 лв. на мегаватчас вече предизвика отзвук сред големите енергийни потребители и ако се наложи деференциация на тази цена, то не бива негативът да е отново върху НЕК, посочи Илиев.