fallback

Президентът предлага местен вот и референдум-2 в 1, на 25 октомври

Избирателите ще отговарят дали подкрепят въвеждането на мажоритарен вот, задължително гласуване и гласуване по електронен път

03.06.2015 | 17:41 Автор: Мариета Иванова

Президентът Росен Плевнелиев предложи заедно с местните избори да се проведе и референдум за въвеждането на мажоритарен вот, задължително гласуване и електронно гласуване, пише Investor.bg.

Държавният глава предлага местните избори да се проведат на 25 октомври, като заедно с тях избирателите да отговорят на три въпроса:

1. Подкрепяте ли част от народните представители да се избират мажоритарно?

2. Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и националните референдуми?

3. Подкрепяте ли да може да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите?

Предложението е внесено за обсъждане в Народното събрание, съобщават от пресцентъра на Президентството.

Въпреки активната и широка подкрепа на гражданското общество, изразена чрез събирането на над 500 хиляди подписа, предходният парламент отхвърли искането на гражданите и предложението на президента за провеждане на национален референдум по поставените въпроси, припомня държавният глава в позицията си.

Президентът счита, че въвеждането на смесена избирателна система съчетава предимствата на мажоритарната и пропорционалната система и намалява техните недостатъци.

По отношение на въпроса дали да бъде въведено задължително гласуване на изборите и националните референдуми, президентът Росен Плевнелиев посочва, че при задължително гласуване участие в избори и национални референдуми ще вземат и сънародниците ни, които по една или друга причина са се отчуждили от политическия живот.

Плевнелиев напомня също така, че задължителното гласуване е инструмент, с който ще се противодейства на най-порочните практики – корпоративен, манипулиран или купен вот. „Само като повишим избирателната активност, ще намалим тежестта на контролираните гласове“, подчертава той.

Той призовава и за въвеждане на дистанционно гласуване по електронен път при съобразяване с изискванията на Конституцията. „Този начин на гласуване ще доведе до по-висока избирателна активност и повече хора ще се чувстват политически представени. Над 1,5 милиона наши сънародници зад граница, както и много граждани в страната, които не са безразлични какво ще е бъдещето на родината ни, ще могат много по-лесно да участват в избори и референдуми“, мотивира се държавният глава.

 

fallback
Още от България
fallback