Бургас - големият провал на Израел

Бенямин Нетаняху и Ехуд Барак отдавна търсят повод за война с Иран, не бива да им се позволява да го намерят в България, пише в. Haaretz.

19.07.2012 | 09:35
Бургас - големият провал на Израел
Бургас - големият провал на Израел

Нападението в Бургас е провал преди всичко на израелското разузнаване, пише Амир Орен в анализ за авторитетния в. Haaretz. "Това не е обвинение, а житейски факт, част от тежката реалност на постоянната битка с тероризма", подчертава Орен. В такава битка има успехи и провали.

Ако израелското разузнаване - в комбинация, разбира се, с българските сили за сигурност - не се бе провалило в предвиждането на заговора, бюрото за борба с тероризма (подчинено пряко на израелския премиер Нетаняху) щеше да разпространи предупреждение до пътуващите за България, както го прави за всяка страна с по-висок риск.

ТАКОВА ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ ЗА БЪЛГАРИЯ НЕ Е ПРАВЕНО. Липсата му, както и липсата на засилена сигурност в Бургас, показват, че атентаторите са успели добре да прикрият плановете си.

Израел не е единствен в провала си, подчертава Амир Орен, напомняйки за другата вчерашна новина на деня - атентата срещу сирийския президент Асад, който уби няколко от съветниците му. "Щом в самото сърце на режима на Асад се получи такъв пробив, и то от лоялист, не можем да виним Израел, че не успя да открие пробива в собствената си система за сигурност - и то в чужда държава".

ТРЕВОЖНОТО В СЛУЧАЯ, пише Орен, е опитът на премиера Бенямин Нетаняху да превърне този провал в постижение. Два часа след нападението той вече обяви, че "всички знаци водят към Иран". "Естествено, това е основателно подозрение. Но от един министър-председател - който все пак не е коментатор - бихме очаквали малко повече доказателства", твърди Орен. За момента единствените доказателства на Нетаняху са осуетените "сходни" опити за атентати в други страни в последните месеци, както и годишнината от взрива на еврейския център AMIA в Буенос Айрес през 1994 (любопитното е, отбелязва авторът, че тази годишнина не подсети властите да затегнат сигурността около датата 18 юли).

Вместо да търси по-солидни доказателства, правителството обявява Бургас за "ирански терористичен акт", и казва, че "Израел ще реагира силно срещу иранския терор".

"Дори и желанието на Нетаняху да се сбъдне, и да се намерят доказателства за участието на Иран, това не би стигнало да оправдае преминаването от сегашното състояние на взаимни терористични нападения към една голяма, открита война - макар че според министъра на отбраната Ехуд Барак тя ще отнеме живота на максимум 500 израелци - едва 70 пъти повече от жертвите в Бургас".

НЕТАНЯХУ И БАРАК КОПНЕЯТ ДА АТАКУВАТ ядрените обекти в Иран, напомня Орен. За момента им липсва убедителен повод, защото Техеран още не е решил категорично дали да произведе ядрено оръжие, а американският президент Обама е "зает с други неща до ноември" - неща, които сериозно биха се объркали от евентуалния звук на експлозии откъм Персийския залив.

Но има и друг аспект. Шелдън Аделсън, един от най-влиятелните еврейски бизнесмени в САЩ и стар спонсор на Нетаняху, заложи на републиканския кандидат Мит Ромни в предстоящите президентски избори. За момента няма никакви изгледи Ромни да ги спечели. Евентуална израело-иранска война, която ще предизвика икономически сътресения в световен мащаб, е последната надежда за противниците на Барак Обама.

ЗАСИЛЕНАТА АМЕРИКАНСКА АКТИВНОСТ в Персийския залив напоследък (увенчана с турне на съветника по националната сигурност на САЩ Томас Донилън из Саудитска Арабия и други съседни държави) показва, че Обама няма намерение да чака пасивно идването на изборите. В близките дни се очакват лични разговори между Нетаняху и Обама, или поне вицепрезидента Джо Байдън. Официално, това ще са съболезнования за Бургас. В действителност, пише Амир Орен, това ще е предупреждение за Иран. "Както беше в Ливан през 1982, Иран е готова война, която само се нуждае от повод. Не бива да се позволява на Нетаняху и Барак да намерят този повод в Бургас", завършва анализът.