Прадядо му бе сенатор, дядо му и чичо му – американски президенти, баща му - губернатор на Флорида. Сега най-прочутата династия в щатската политика си има още един обещаващ наследник, пише реномираното бостънско списание The Atlantic. Естествено, той се казва Джордж Буш.
СЛЕД ДЖОРДЖ Х., 41-ИЯ ПРЕЗИДЕНТ, и Джордж У., 43-ия, сега на дневен ред е инициалът П. Джордж Прескът Гарника Буш, наричан от приятелите си просто "Пи", е 36-годишният син на Джеб Буш, бившия губернатор на Флорида и по-малък брат на предишния държавен глава на САЩ. Но Пи е много повече от обикновен наследник на влиятелна династия. Той е наполовина латино – майка му Колумба е мексиканка – и с мургавия си тен, гъстата тъмна коса и блестящата усмивка е сякаш специално създаден, за да привлече все по-многобройния испаноезичен вот в САЩ.
Освен това е адвокат с добра репутация, ветеран от Афганистан и политически активист със завиден опит в набирането на средства за кампании. Живее кротко със съпругата си във Форт Уърт и в свободното си време бяга на маратонски дистанции. "Изглежда, сякаш управляващата класа започва да създава нови, по-модерни продукти, за да е в крак с променящото се търсене", коментира Моли Бол в The Atlantic.
Джордж П. е спряган за политическа кариера още от невръстно момче. Той бе на 12, когато изнесе първата си публична реч – на конвенцията за номинирането на дядо си Джордж Х. за президентски кандидат на републиканците. Дванайсет години по-късно записа телевизионните реклами за избирането на чичо си Джордж У. Оттогава изминаха други дванайсет години и все повече наблюдатели в Америка се питат дали не идва време Пи отново да впрегне чара си, този път в своя собствена полза.
БАЩА МУ ДЖЕБ БУКВАЛНО ДОПРЕДИ НЯКОЛКО МЕСЕЦА бе спряган като спасителен вариант при явната липса на силен републикански кандидат срещу Обама. Джеб отказа да се кандидатира, и немалко хора смятат, че основният му мотив е да даде шанс на сина си. Още през 2014 може да видим Джордж Пи като конгресмен, или на друга изборна длъжност. Той самият отговаря на въпросите за евентуалната си политическа кариера предимно с усмивки ("В момента не мисля за нещо конкретно, но да, отворен съм за подобни неща"). Но, както отбеляза наскоро един анализатор, дори Пи да не иска да се занимава с политика, той ще бъде принуден – просто защото такава стока не се среща често. Като оставим настрана чара и съвършената му биография, той има едно фантастично предимство пред евентуалните си опоненти – едновременно е от старо, патрицианско американско семейство, и от латино произход.
ИСПАНОЕЗИЧНИТЕ В САЩ В МОМЕНТА СА НАД 51 милиона души – около 13% от населението. През 2030 вече ще са 78 милиона, или една четвърт от всички американци. Всеки месец 50 000 испаноезични младежи навършват пълнолетие и получават право да гласуват. За момента сравнително малко го упражняват (от 21 млн. испаноезични гласоподаватели в последния вот участваха около 6 милиона). Но основната причина е, че те нямат собствен кандидат. Човек с латино произход не би имал шанс в национални избори, защото няма да получи подкрепата на англоезичните, и обратното. Джордж Пи изглежда като идеалното решение на тази дилема.
Според Ана Наваро, консултант към Републиканската партия, най-младият Буш е "следващото голямо нещо – има интелект, присъствие, външен вид, военна служба, говори два езика и е наполовина латино. Пък и семейните връзки никога не вредят".