ВАС спря методиката на Москов за заплащане на медицинската помощ

Текстовете ще причинят имуществени вреди на лечебните заведения и ограничават достъпа до лечение, посочват от съда

15.05.2015 | 17:32 Редактор:
ВАС спря методиката на Москов за заплащане на медицинската помощ
ВАС спря методиката на Москов за заплащане на медицинската помощ

Върховният административен съд (ВАС) отмени методиката, с която Министерският съвет наложи лимити за изплащането на пари на болниците. Съдът спря действието на разпоредби от Постановление № 57 на правителството до окончателното си произнасяне по казуса, предава Investor.bg. Решението не е окончателно и може да бъде обжалвано в седемдневен срок, се посочва в документа, публикуван на сайта на ВАС.

Текстовете от методиката предвиждаха Здравната каса да залага фиксирани бюджети, които трябва да са между 90% и 95% от миналогодишните в зависимост от това дали болницата работи и спешни случаи.

Делото е заведено по жалба от федерация "Български пациентски форум", от Националното сдружение на частните болници, от Центъра за защита правата в здравеопазването.

Заседанието по делото е насрочено за март 2016 г., когато обжалваното постановление на Министерския съвет вече ще е с изтекъл срок и ще действат други правила.

В доклада се посочва, че оспорваното постановление ще причини имуществени вреди на лечебните заведения, изразяващи се в понасяне за собствена сметка на разходите за оказана медицинска помощ, а за пациентите ще настъпят значителни и трудно поправими вреди поради ограничаване на достъпа им до своевременна и качествена медицинска помощ. Искането за спиране на действието на оспорените разпоредби от подзаконовия нормативен акт е основателно, се посочва още в доклада.

Определянето на стойностите в рамките на бюджета на НЗОК за болнична помощ ще доведе до незаплащане на определени дейности, извършени от лечебните заведения и това би довело до настъпване на имуществени вреди за тях. Жалбоподателите сочат като аргументи, че лимитирането на дейността на здравните заведения ще ограничи правото на пациента да се ползва от предпочитана от него болнична помощ в определено лечебно заведение.

Предвид изложеното основателно е искането за спиране действието на оспорените разпоредби от подзаконовия нормативен акт до окончателно решаване на въпроса за неговата законосъобразност с влязъл в сила съдебен акт, се допълва в документа.

За това, че с решението на ВАС се е провалила една от идеите на здравния министър съобщи по-рано днес по време на парламентарния контрол депутатът от левицата Мая Манолова.