fallback

България може да бъде център на корейските инвестиции в региона и в Европа

Президентът покани корейския бизнес да участва в концесии на находища на енергийни ресурси в България

14.05.2015 | 16:36 Автор: Ирина Георгиева

България и Южна Корея повишиха равнището на сътрудничеството, с което отвориха нова глава и нов етап в развитието на двустранните отношения с 25-годишна история. Това коментира пред журналисти в Сеул държавният глава Росен Плевнелиев по повод подписаната от него и президентът на Южна Корея Съвместна декларация за всеобхватно и ориентирано към бъдещето партньорство, съобщиха от Дондуков 2. 

В областта на образованието и науката държавният глава обяви, че компанията Samsung ще финансира програма за интелигентно интерактивно учене на стойност над 6 млн. долара, която ще обхване български университети и 84 училища.

От корейската софтуерна компания MIDAS IT българското МОН получи като дарение компютърни програми за симулиране и моделиране на различни технически и биологични системи. Със софтуерните продукти са изградени едни от най-големите инфраструктурни обекти по света и се използват активно и в областта на здравеопазването и роботиката.

Президентът открои подписания Меморандум за разбирателство в областта на отбраната, който беше определен като знак за по-високото доверие между двете страни.

Компанията KIA има интерес да произвежда бронирани автомобили съвместно с български партньори, като предстоят преговори, обяви Росен Плевнелиев. Очаква се представители на компанията да посетят България и да запознаят българските власти с проекта.

Корейската страна проявява също така интерес към реализация на местния пазар на българско кисело мляко и на български вина, отбеляза президентът и апелира българският бизнес да бъде по-активен, а Министерството на туризма да разработи специални пакети за корейски туристи.

В областта на енергетиката президентът Росен Плевнелиев е обсъдил с корейската страна възможностите корейски компании да участват в изграждането на терминал за втечнен газ, съвместно с Гърция.

Президентът покани корейския бизнес да участва в концесии на находища на енергийни ресурси в България, както и във високотехнологични инфраструктурни проекти у нас, включително изграждане на интерконекторни връзки и тунелни пътни и ж.п. съоръжения, в реализацията на които корейските фирми са сред водещите в света. 

По време на посещението на държавния глава в Република Корея беше подписан меморандум за разбирателство между Samsung Electronics и "София Тех Парк" АД. Те ще си сътрудничат в осъществяването на проекти и инициативи за подобряване на националната конкурентоспособност, насърчаване на обучението в сферата на дигиталните технологии и подобряване на образованието за постигане на интелигентен растеж. Компанията ще споделя и опита си в иновациите с българския ИТ-сектор.

"Очакваме и други корейски световни производители да стъпят в България и да се възползват от преимуществата на страната ни като аутосорсинг дестинация." - каза още президентът.

"Тук, В Южна Корея, имаме отворена врата и много добро име. Подходът на корейските партньори е много коректен и от нас зависи да повишим корейските инвестиции в България и да направим така, че страната ни да бъде атрактивна не само в двустранен план, но и да се позиционира като център на корейските инвестиции в региона и в Европа." - коментира държавният глава Росен Плевнелиев в Сеул.  

fallback
Още от България
fallback