Германците - новите футболни неудачници?

Най-успешният европейски отбор в историята е на път да наследи от испанците лошия им късмет.

03.07.2012 | 16:06
Германците - новите футболни неудачници?

Само допреди четири години националите на Испания минаваха за най-големите загубеняци в модерния футбол, отбелязва The Economist в анализа си за приключилото Евро 2012. На всяко първенство испанците пристигаха като фаворити, с авторитета на "Реал" и "Барселона" зад гърба си, и неизменно се проваляха – в продължение на цели 44 години.

Сега тази мисъл звучи абсурдно. Когато в неделя вечер Испания отнесе Италия с четири безответни гола на финала в Киев, всякакви спомени за неудачите бяха заличени.

НИТО ЕДНА ДРУГА СТРАНА НЕ Е ПЕЧЕЛИЛА две поредни европейски първенства, да не говорим със световното в добавка. Нито една страна не бе вкарвала четири гола в европейски финал. И никоя, поне в обозримото минало, не бе вкарвала четири на италианската защита – последният тим, на който това се отдаде, бе митичната Бразилия на Пеле и Ривелиньо през 1970.

В навечерието на Евро 2012 от печат излезе книгата "La Roja" – история на испанския футбол. Според автора й Джими Бърнс сегашната доминация на испанците може да продължи десетилетие и дори повече. Това все още изглежда като твърде смело предсказание – подмяната на един печеливш отбор обикновено не минава безболезнено, а в испанския тим онази вечер имаше осем играчи, участвали и на финала на Евро 2008 преди четири години. Все някога те ще отстъпят местата си. Пък и защитата на световната титла ще е изключително трудна, като се има предвид, че следващото първенство на планетата ще е в Бразилия, в дома на петкратните световни шампиони.

ВЪПРОСЪТ СЕГА НЕ Е ДАЛИ ИСПАНЦИТЕ са новата футболна суперсила – това е очевидно – а коя страна ще наследи почетното звание "най-големите неудачници". Според The Economist цели четири страни имат прилични шансове.

Очевидният отговор е Англия: родината на футбола, надменно отказвала да мери сили с останалия свят в продължение на десетилетия, има до момента само една световна титла (постигната у дома през 1966 и с нередовен гол), а последното й участие на полуфинал датира от 1996 (пак у дома). Англия има повече жители от Испания, по-мощна икономика и шампионат, който е ако не по-добър, то поне не отстъпва на испанския. Защо тогава англичаните не могат да имат добър национален отбор? На това се опитаха да отговарят Саймън Купър и икономистът Стефан Шимански в нашумялата си книга “Why England Lose” ("Защо Англия губи?"). Според тях Англия е добър отбор, който се представя по-добре от повечето и печели мачове и турнири точно толкова често, колкото може да се очаква при размерите на страната и нейното благосъстояние. Английските фенове най-после разбират това и преди Евро 2012 очакванията им бяха горе-долу в тон с възможностите на тима.

ДОБЪР КАНДИДАТ ЗА ЗВАНИЕТО "неудачник" е Турция – отбор, който дори не успя да се класира на последните първенства. През 2002 и 2008, когато турците достигнаха полуфинали на световно и европейско, изглеждаше, че изгрява нова футболна сила – млада, с голямо население, обсебена от футбола. Но оттогава не се случи нищо.

Третият кандидат е Русия, чиято единствена голяма победа дойде в съветско време, на първия европейски шампионат през 1960. Русия е многомилионна държава с достатъчно свръхбогати хора, склонни да инвестират парите си във футбол. На Евро 2012 отборът започна впечатляващо с 4:1 над Чехия, само за да се парализира срещу скромните гърци. Може би нещата ще се променят през 2018, когато руснаците ще са домакини на световното първенство. Но шансовете не изглеждат твърде големи.

ПОСЛЕДНИЯТ ВАРИАНТ Е И НАЙ-ИЗНЕНАДВАЩИЯТ. Може би мантията на футболните неудачници се полага не на друг, а на суперсилата Германия.

Естествено, Бундестимът си остава страшилище, за което всичко под полуфинал е провал. Германците бяха полуфиналисти сега, финалисти на миналото световно и на Евро 2008, финалисти на световното през 2002. Но те не са печелили трофей вече 16 години, докато междувременно конкурентите им Франция, Италия и Испания прибраха по някой и друг златен медал.

Този път изглеждаше, че Германия има отличен шанс – с блестящи млади играчи, която доминираха срещу противниците, преди да бъдат приземени от опитните италианци. Изглежда почти сигурно, че това бляскаво германско поколение ще спечели нещо в следващите години и ще сложи край на сушата. Но, в крайна сметка, на всеки голям турнир може да има само по един победител. И напоследък този победител неизменно е Испания.