fallback

Гергьовден- Ден на храбростта и българската армия

6 май се почита от народа и като празник на земята, на земеделието и животновъдството

06.05.2015 | 09:20 Автор: Мариета Иванова

По традиция на 6 май празнуваме Гергьовден. Българската православна църква отбелязва на днешния ден паметта на Св. Великомъченик Георги Победоносец, който е сред най-почитаните у нас светци още от покръстването на българите, пише Dnes.bg.

Сред народа денят е познат като Гергьовден, а също така е и Ден на храбростта и празник на Българската армия. На днешния ден празнуват и овчарите.

Християнският Великомъченик Св. Георги Победоносец е живял в малоазийската провинция Кападокия по времето на римския император Диоклетиан (284-305 г.). Бъдещият светец постъпва съвсем млад във войската и проявява завидни военни способности. На 20-годишна възраст получава чин на военен трибун. Страстен привърженик и защитник на Христовата вяра, Георги е хвърлен в тъмница, подложен е на жестоки изтезания и е обезглавен през 288 година.

Тялото на свети Георги е погребано в Лида. Скоро след това християните започват да го почитат като мъченик за многото чудеса, които извършил след смъртта си като небесен воин и закрилник.

В християнската иконография Св. Великомъченик Георги се изобразява възседнал на бял кон, а дългото му копие е забито в устата на страшен змей.

Гергьовден се почита от народа и като празник на земята, на земеделието и животновъдството. Светецът е покровител на овчарите и стадата. В народните песни и легенди той е надарен с мощ и юначество, представен е като пръв змееборец, побеждаващ ламята.

Народът почита паметта на Св. Георги с различни ритуали, сред които най-известни са освещаването на гергьовското агне и на обредните хлябове.

За българите Гергьовден е един от най-големите и тържествени народни празници, който поставя началото на лятото и на новата стопанска година. На този ден се прави курбан в чест на Св. Георги, пече се агне и цялото семейство се събира на празничната трапеза.

Имен ден празнуват Георги, Гергана, Жоро, Гинка, Галя, Ганчо, Ганка, Ганьо, Гана и други.

Снимки: Силвия Грозева

Новини от България може да четете тук.

 

Репортаж от тържествения водосвет на бойните знамена и знамената-светини и от военния парад:

 

fallback
Още от България
fallback