fallback

Ползваме все по-малко найлонови торбички

Постъпленията от продуктовата такса за торбичките до 25 микрона са намалели с 60 на сто за периода 2013 - 2014 г., отчитат от МОСВ

01.05.2015 | 14:37 Автор: Мариета Иванова

Потреблението на найлонови торбички в България намалява, ако се съди по постъпленията от таксите за торбичките, произведени от полимери, съобщават от Министерството на околната среда и водите (МОСВ).

От ведомството подчертават, че България е една от малкото държави членки на Европейския съюз (ЕС), която още през 2011 г. въведе мерки за ограничаване потреблението на торбички с въвеждането на продуктова такса за чантите, произведени от полимери, с дебелина под 25 микрона и размери до 390/490 мм.

През периода  2013 – 2014 г. се наблюдава значително намаляване на приходите от продуктови такси – над 60 на сто. От ведомството смятат, че това се дължи на преориентирането към използване на торбички за многократна употреба.

Investor.bg припомня, че на 28 април Европейският парламент одобри специална директива за намаляването на потреблението на тънки полиетиленови торбички. Държавите от ЕС могат да избират дали да предприемат меки за ограничаване потреблението на найлонови торбички до 90 броя на човек годишно до края на 2019 г., или по не да гарантират, че до края на 2018 г. потребителите няма да ползват безплатно торбичките.

Според екоминистерството България има възможност да запази съществуващия до момента режим за заплащане на продуктова такса на брой за всяка торбичка с дебелина до 25 микрона и размери до 39/49 см. Не е задължително да се въведе такава такса за торбичките с дебелина 25 – 50 микрона. Изискването е да се гарантира, че торбичките не се предлагат безплатно на мястото на продажба на крайните потребители.

В около 80 % от случаите, предимно в големите търговски вериги, до момента тези торбички, които са освободени от продуктова такса и се третират като такива за многократна употреба, се предлагат на потребителите срещу заплащане, посочват от министерството.

 

 

fallback
Още от България
fallback