БСП бойкотира решенията на КСНС

Социалистите не са съгласни с начина на обсъждане на проблемите на въоръжените сили

27.04.2015 | 14:24 Редактор:
БСП бойкотира решенията на КСНС
БСП бойкотира решенията на КСНС

БСП няма да участва в приемането на окончателното решение на Консултативния съвет за национална сигурност, заяви председателят на БСП Михаил Миков пред журналисти, при излизането си от Съвета. В рамките на КСНС беше обсъдено състоянието на Въоръжените сили и перспективите за развитието им в контекста на актуалната среда за сигурност.

 

За нас е неприемливо в такъв формат да се обсъжда състоянието на отбраната и въоръжените сили, без преди това ясно в парламента да са обсъдени всички параметри на ситуацията, коментира Миков, цитиран от БТА.

По думите му едно предварително залагане на Консултативен съвет на увеличение като процент от БВП на разходите за отбрана не държи сметка за другите сектори, които се нуждаят от сериозни средства. - „Такъв подход за нас е неприемлив“, подчерта Миков. По думите му трябва да има много повече информация за състоянието на отбраната, за ангажиментите, които поема България и за сигурността като комплекс от въпроси, включително демографския въпрос, икономическото развитие на страна.

„Внесеният проект за решение е неприемлив за нас,“ категоричен е Миков.

На въпрос за доклада на министър Николай Ненчев, Миков каза, че според него малко пресилено драматизира ситуацията, за да бъде обосновано повишаването на разходите за отбрана.

В края на продължилото повече от три часа заседание президентът  Росен Плевнелиев изтъкна, че отбраната и въоръжените сили са стратегически приоритет на държавата.

Държавният глава огласи становище и предложения на КСНС за развитието на Въоръжените сили в контекста на актуалната среда за сигурност, като посочи, че по документа има широко политическо съгласие, постигнато на заседанието, с изключение на БСП и "Атака".

Членството на страната ни в Организацията на Северноатлантическия договор е най-силната гаранция за независимостта, суверенитета и териториалната цялост на България. Като съюзник сме решени да допринесем за изпълнението на приетите общи решения в съюза, насочени към неговото адаптиране в променящата се среда за сигурност.

Налице е трайно и дълговременно влошаване на средата за сигурност, в непосредствена близост до нашите граници, се констатира в документа. Запазват се негативните тенденции за задълбочаване на съществуващите и възникване на нови конфликти и кризи, които влияят върху националната сигурност и изискват развитието на адекватни отбранителни способности на Българската армия и поддържането на съответната степен на готовност.

От пресцентъра на държания глава посочиха, че въз основа на изнесения доклад и изразените становища,  Консултативният съвет за национална сигурност отправя следните препоръки:

1.  Министерският съвет да внесе в Народното събрание за обсъждане и приемане „Програма за развитие на отбранителните способности на Въоръжените сили на Република България. На основа на приетата Програма, Министерски съвет да разработи нов „План за развитие на Въоръжените сили на Република България“.

2.  Изпълнителната и законодателната власт да осигурят спазването на принципа за ненамаляване на финансовите средства за отбрана като процент от БВП спрямо 2014 г. и плавното им увеличение до постигане на 2% от БВП в рамките на едно десетилетие, с изключение на 2015 г., отчитайки непредвидените и извънредни разходи през годината.

3.  Бъдещите инвестиции в отбранителни способности да отговарят на стандартите на НАТО, да бъдат насочени към повишаване на оперативната съвместимост със съюзниците в съответствие с възможностите на държавата.