fallback

Вертикалният газов коридор е в съответствие с усилията на ЕС за енергийна сигурност

Нужни са ни споразумения и договорености за транзит на газ, коментира Томислав Дончев

22.04.2015 | 15:43 Автор: Ирина Георгиева

Вертикалният газов коридор е в пълно съответствие с усилията на ЕС за енергийна сигурност и диверсификация. Това стана ясно на първата среща на работната група на високо равнище и на експертната работна група за "Вертикалния газов коридор", на която България е домакин. Събитието се провежда по инициатива на министъра на енергетиката Теменужка Петкова.

"Газовата карта на Югоизточна Европа се променя. В този процес ние работим активно, за да сме готови за всички възможни сценарии - транспонирането на газ в различни посоки и получаване на газ от различни източници, включително и местен добив. Често говорим за диверсификация и независимост. Ако няма свързаност между съседните държави, тези понятия са празни. Нужни са ни споразумения и договорености за транзит на газ." - коментира Томислав Дончев.

Свързването на мрежите на Гърция, България и Румъния е в унисон с целите на Европейския енергиен съюз за сигурност и постигане на по-свързан, конкурентен и устойчив енергиен пазар. Един от водещите приоритети на българското правителство е реализацията на газовите връзки със съседните на България страни, допълни Петкова. 

"Ключов сред тях е интерконекторът с Гърция, за който получихме подкрепа и разбиране както от ЕК." - допълни министър Петкова.

Одобрен бе и бюджетът на компанията за 2015 г., който възлиза на 10 млн. евро. По думите на министър Петкова постигнатият днес напредък позволява строителните дейности по интерконектора да започнат през месец март 2016 г., а тръбата да бъде изградена до 2018 г. 

Изграждането на необходимата инфраструктура в рамките на „Вертикалния газов коридор“, свързващ Гърция, България и Румъния ще осигури непрекъснати двупосочни доставки. По-доброто регионално сътрудничество между страните ще гарантира сигурността на газовите доставки и ще даде възможност за по-лесен достъп до финансиране на проектите от общ интерес. 

Страните се ангажираха да изготвят анализ на съществуващата газопреносна мрежа на тяхна територия, както и да очертаят възможните източници и маршрути за доставка на природен газ с цел осигуряване на надежден пренос на природен газ от Юг на Север и обратно. Работната група на високо равнище „Вертикален газов коридор“ ще заседава във формат министри поне два пъти годишно, а експертният състав ще провежда минимум три заседания за същия период.  

"Вертикалният газов коридор” е съвместна инициатива между България, Гърция и Румъния насочена към засилване на регионалното енергийно сътрудничество чрез гарантиране сигурността и диверсификацията на доставките на природен газ в съответствие с позицията на Европейската комисия от срещата в София, че всяка страна от региона на Централна и Югоизточна Европа трябва да има поне три източника на природен газ. Инициативата за „Вертикален газов коридор“ е регионална подгрупа към Групата на високо равнище за изграждането на газовите връзки в Централна и Югоизточна Европа. Подгрупата ще сътрудничи и ще работи в тясна координация с Групата на високо равнище за изграждането на газовите връзки в Централна и Югоизточна Европа, за да се подобри кооперирането, инфраструктурата и доставките на природен газ в региона. 

Христиания Червенкова отрази срещата за Вертикалния газов коридор на Балканите:

 

fallback
Още от България
fallback