Няколко месеца преди местните избори, заедно с които президентът Росен Плевнелиев се готви да инициира референдум за изборното законодателство, депутатите от АБВ внесоха промени в Закона за допитването до народа, с които целят да увеличат възможностите за признаването на легитимността му, предава Dnes.bg.
Според сега действащото законодателство, за легитимен се смята референдум, в който са у толкова избиратели, колкото и на парламентарните избори, предхождащи допитването.
От АВБ обаче искат референдумът да е легитимен, ако в него са участвали 40% плюс 1 глас от хората в избирателните списъци.
По този начин ще отпадне обвързването с избирателната активност, мотивира предложението на съпартийците си Мариана Тодорова от АБВ.
Предложението на депутатите на Георги Първанов идва от европейската практика и според тях процентът не е нисък. Отделно АБВ настоява да се намали и броят на подписите за искане за провеждане на допитване.
Сега са нужни половин милион подписа, за да могат гражданите с подписка до Народното събрание да предизвикат национален референдум. При такава бройка парламентът е задължен да свика допитването, а при събрана 250 хилядна подписка той ще може по свое усмотрение да казва "да” или "не” на референдума.
150 хиляди подписа на граждани са достатъчни, за да накарат Народното събрание да вземе решение, а 300 хиляди стигат, за да наложат хората да се проведе допитване, смятат от АБВ.