Недоволство в "Борба с градушките": Край нас падат мълнии, а ни плащат като на чистачка с метла

Служители са готови на протест

15.04.2025 | 17:48 Редактор:

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x

С три самолета и над 13 000 ракети изпълнителната агенция "Борба с градушките" стартира кампанията по опазването на земеделските площи тази година. Първите градушки се очакват в края на месеца. Това се случва на фона на ниското заплащане и отлива на специалисти. В командния пункт край Голям чардак министърът на земеделието и храните Иван Капитанов заяви, че министерството ще се бори за 15-процентно увеличение на възнагражденията на работещите в агенцията.

Недоволство от ниските заплати

На ракетната площадка край Съединение Георги Шиндов зарежда първите ракети. Недоволен е обаче от заплащането, което получава. 

"Даже имаме готовност да стачкуваме. Не може да вземам заплата, вънка падат гърмежи и да съм наравно с една чистачка, която отговаря за една метла", възмущава се ракетострелецът.

Възнаграждението на площадката - 1100 лева месечно за боравене с взривни вещества. В командния пункт търсят висшисти, но и там заплащането не е високо.

Сторят нови площадки, но няма желаещи за работа

"За нас е важно да определим къде, кога и колко да стреляме", обясни Биляна Вълчинкова, служител в команден пункт "Голям чардак".

"Най-вече в командните пунктове ни трябват висшисти, инженери, физици. За съжаление, заради ниската заплата, на много места има отлив на хора", заяви директорът на ИА "Борба с градушките" инж. Валери Ценов.

От догодина нови 25 ракетни площадки ще започнат работа в Северозападна и Южна България:

"Планираме да изградим още една нова дирекция на изток от Плевен с 28 нови площадки", каза зам.-министърът на земеделието и храните Иван Капитанов.

Предвижда се и въвеждането на нов метод за засяване на облаците с наземни генератори. Той е безопасен за прилагане край летища и над градски територии.

Вижте повече в репортажа.

Снимка: БГНЕС


3
0 rate up comment rate down comment 0
Ами вече остаряхме
преди 1 седмица
Ами от 2021 година , когато действително имаше забрана ,но само за някои полигони, а не за всички и в свободните от забрана полигони, където намесата бе крайно непрофесионална ,да не би да не са падали градушки ? Къде да търсим причината за тях. Като политиците-приписват всички неудачи на предходното правителство. Обаче след това-див преразход на ракети плюс не по-малко опустошителни градушки. Сигнализирай за неуместен коментар
2
1 rate up comment rate down comment 1
анонимен
преди 2 седмици
чистачките си заслужават парите Сигнализирай за неуместен коментар
1
1 rate up comment rate down comment 1
анонимен
преди 2 седмици