Ръст на нарушенията при заплащане на труда по време на официални празници. Това отчитат от Главната инспекция по труда. От началото на годината нарушенията при заплащането на труда са 5357 - от тях близо половината са свързани с допълнителните възнаграждения на служителите, които са работили на празници или са полагали извънреден труд.
Нарушенията при заплащането на труда на официални празници са с около 150 повече за същия период на миналата година. Освен предстоящите Великденски празници от 18 до 21 април, следват Денят на труда на 1 май, Гергьовден на 6 май и 24 май - Денят на светите братя Кирил и Методий.
Петра Куртева работи от близо година и половина в Отдел "Социални мрежи" към информационна агенция. Признава, че в настоящата ѝ работа не ѝ се е налагало да работи по празници.
"Доколкото знам, извънредният труд се заплаща. Колегите, които работят на официалните празници, си получават съответното възнаграждение - над това, което получаваме по принцип", сподели Куртева.
За разлика от сега, на предишната си работа Петра е работила и по време на официални празници.
"Предишната ми работа беше в търговски обект, където работехме на всички официални празници. Когато работех там и работех на официални празници, също ми се заплащаше двойно. Всичко винаги е било коректно на всички работни места, на които съм работила досега", добави тя.
На всички работещи по време на официални празници работодателят дължи минимум двойно увеличение. При извънреден труд още 100% увеличение. Изключение тази година прави 26 май, който е почивен заради 24 май, който се пада събота. Например, при основна заплата от 1500 лв. в зависимост от стажа, сумата, която трябва да получите за работа, по време на празник ще е около 83,68 лв. за ден.
Кога трудът е извънреден
"За тези работници, които са на ненормиран работен ден, трудът, положен по време на официални празници, е и извънреден. Докато за тези, които работят по график, при сумирано изчисляване на работното време, за тях този труд не е извънреден и за това работодателят ще им изплати единствено това увеличение, че са работили по време на официални празници. Ненормиран работен ден-– това означава, че за работниците и служителите, след края на работното време, ако е необходимо, те могат да довършват своите задължения", обясни експертът връзки с обществеността Ваня Джупарова.
За да се подсигурите правилно заплащане по време на празниците, ви трябват два документа.
"Това е заповедта за възлагане на извънреден труд, както и графикът за това, че са работили по време на предстоящите официални празници", коментира Джупарова.
Вижте повече в репортажа на Екатерина Кацарска.
Снимка: Pexels