Държавата предприема спешни мерки срещу смъртта по пътищата. Започват огледи на най-опасните участъци в страната.
В парламента започва обсъждането на петте законопроекта, които предвиждат по-строг контрол и санкции за нарушителите.
От ПП-ДБ настояха управителят на Пътната агенция да подаде оставка заради нередностите по фаталната отсечка край Телиш.
"След инцидента АПИ излезе с невярна информация. Първото твърдение беше, че пътят е в добро състояние, тъй като по него е извършен текущ ремонт през есента на 2024 г. Една седмица по-късно АПИ излезе с нова невярна информация, че пътят е в лошо състояние, защото не е извършен текущ ремонт", заяви Андрей Цеков от ПП.
От "ДПС-Ново начало" обвиниха именно ПП-ДБ за корупцията по пътищата.
"Човекът, който е брокер на всички пътища, е Андрей Цеков и неговото семейство. Разследващите да излязат и да кажат кой е виновен. Ако разследващите установят вина, тогава може да има и политическа отговорност. В момента политиците злоупотребяват с една трагедия", заяви Делян Пеевски.
Според ГЕРБ проблемът с войната по пътищата има друго решение.
"Радикално трябва да се реши с тол системата. За 1300 години България никога не се е славила с добри пътища. За последните години една лъжица асфалт...", посочи Бойко Борисов.
От "Възраждане" поискаха по-крайни мерки за ограничаване на пътните инциденти.
"Трябва да има съд и затвор за престъпно бездействие. Докато правителството си прави кризисен ПР и не взима спешни мерки за ремонт на пътищата и временна организация на движението, няма да има и резултат по отношение на пътната безопасност", подчерта Петър Петров.
На втори план в кулоарите на парламента депутатите заговориха и за президентските избори. По-рано през седмицата партньорите на ПП от ДСБ предложиха предварителен вътрешен избор за кандидат за държавен глава.
Вижте повече в репортажа.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR