Окръжната прокуратура в Пловдив разследва случая с починалото 6-годишно дете в частна дентална клиника. Припомняме, че случаят е от 4 април.
Почти час след провеждане на дентално лечение с обща назотрахеална анестезия, Ангел Райчев губи живота си.
"Трябва много добре да бъде попълнен подробен анестезиологичен лист, в който са зададени всички въпроси, с които родителят трябва да се запознае. Така анестезиологът е задължен да уведоми предварително всички родители за рисковете, които крие съответната упойка, която ще бъде приложена на детето и е предвидена да се направи", каза анестезиологът д-р Юлиян Моллов.
Протоколът за поставяне на упойка е категоричен, твърди д-р Борислав Миланов
"Трябва да има снемане на анамнеза, тоест един обстоен разговор с пациента или представителя на пациента. Когато става дума за дете, това е родителят. Трябва да се съобщят и да се съберат данни за всички минали заболявания, сериозни общи заболявания. Преди всичко, има ли алергия и към какви източници, за да може това да помогне и насочи този, който ще извърши анестезията как и по какъв начин да продължи своята работа", допълни д-р Миланов.
Така наречената обща упойка (пълна упойка) е метод, който се използва за лечение на деца, които имат сериозни общи заболявания. Тя се използва и при така наречените хиперактивни деца.
Прокуратурата в Пловдив образува досъдебно производство за лекарска грешка, в момента тече разследване.
"Категорично не приемам твърденията за лекарска грешка. Но нека да изчакаме най-вече съдебно-медицинската експертиза. Тя ще докаже точната причина за настъпилата смърт", заяви директорът на РЗИ – Пловдив д-р Аргир Аргиров.
Потърсихме денталната клиника в Пловдив за позиция, но медията ни не получи отговор в рамките на работния ден.
Вижте повече в репортажа.
Снимка: Freepik