МОН ще поиска часове по религия да бъдат в задължителния учебен план

Това не противоречи на целите на образователната система, подчерта министър Красимир Вълчев

07.04.2025 | 17:13 Редактор:
Никой няма да принуждава децата да следват определена религия.
Никой няма да принуждава децата да следват определена религия.

Изучаването на религия да бъде въведено в задължителния учебен план. Това предложение ще направи Министерството на образованието и науката. Ще се акцентира върху изучаването на ​етични, нравствени, културни и исторически компетентности, заяви министърът на образованието Красимир Вълчев пред училищния синдикат на КНСБ.

В края на март Съюзът на българските учители отпразнува своята 35-та годишнина. По този повод синдикатите проведоха Национална научна конференция посветена на реформата в българското образование през последните 20 години, политиката по доходите в средното образование и въвеждането на предмет "Добродетели и религии" в учебната програма от догодина.

Въвеждането на задължително обучение по религия не означава, че часовете ще започват с молитва, заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров.

"Да не се изкривяват нещата. Темата всъщност е далеч по-сериозна. Макар че болшинството от българите са на такова мнение и ние имаме такова мнение, сме готови да чуем всякакви други мнения на тази част от българите, която смята, че има някакви проблеми. Има различни начини, различни нюанси, по които може да бъде въведено", коментира Димитров.

Право на избор

Един от нюансите е, че учениците ще имат възможност да избират между програми с и без елементи на религиозно образование, обясни министърът на образованието Красимир Вълчев.

"Не мисля, че по някакъв начин противоречи на целите на образователната система. Нима това ще им попречи на образователната функция или на познавателната функция. Цялата българска и европейска култура, малко или повече е продукт на християнската цивилизация", отбеляза министър Вълчев, цитиран от БНР.

Председателката на училищния синдикат Янка Такева наблегна на един от резултатите от наскоро проведено социологическо проучване, че като най-върхова ценност за днешните ученици е материалното благосъстояние. Затова и Синдикатът на българските учители подкрепя идеята на образователното министерство да се въведе предмета "Добродетели и религии".

Да се промени ценностната система на учениците

"Да развият добродетелни качества като взаимопомощ, състрадание, човеколюбие", подчерта Такева.

Училището ще ограмотява учениците не за да принуждава децата да следват определена религия, а да познават определени религиозни и нравствени ценности, както и културният принос на религията във формирането на нашето общество и държава, заяви д-р Десислава Панайотова от Светия Синод на БПЦ.

"Децата ни да разберат, че те са носители на велика култура, на велика история и дай Боже - на велико бъдеще. Това зависи от всички нас - от образователната система, от държавата, от църквата и от българското семейство", каза д-р Десислава Панайотова.

Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)