Снегът, който падна през уикенда, изненада всички, но и поставя под съмнение реколтата от плодове тази година.
На много места в страната се образува и сериозна снежна покривка, която попари надеждите на земеделците, попари и цветчетата на дърветата. През пролетта дърветата цъфтят, за да "поканят" пчелите да ги опрашат, но в този студ и сняг пчелите дори не напускат кошерите.
Цветовете на овошките са изключително уязвими - сланата и снежната покривка могат да ги унищожат, което води до по-слаба реколта. Лозята, ранните зеленчуци и разсадите също могат да измръзнат, ако не са адекватно защитени.
Измръзнали дръвчета
Оказва се, че априлският сняг не е единственият бич над реколтата от плодове тази година. Още в края на февруари производители алармираха, че 90% от кайсиевите дръвчета в Северозападна България са измръзнали. Заради по-топлото време през януари кайсиите образували плодни пъпки, но рязкото застудяване до минус 24 градуса се е оказало унищожително.
От Съюза на дунавските овощари още тогава предупредиха, че може да има щети и при по-късните плодни дървета като ябълки и круши. Още през февруари около половината от прасковите също измръзнаха, припомня БГНЕС.
Пострадали са ранноцъфтящите праскови и сливите, които са във фаза на зелен бутон и са много чувствителни към застудявания. Измръзнаха дори бадемовите дръвчета в Странджанския край.
Загубата на реколта засяга българските потребители, които ще разчитат на вносни плодове, но още по-тежко се отразява на производителите, които - разочаровани от "подпомагането" на държавата, ще са принудени да унищожат хиляди декари овощни градини.
Снимка: БГНЕС