70% от сделките с имоти в България се извършват с пари в брой

Сивата икономика и високите цени променят пазара на имоти

05.04.2025 | 08:41 Редактор:
Ролята на сивата икономика и растящите цени на имотите.
Ролята на сивата икономика и растящите цени на имотите.

Повече от 70% от сделките с имоти на българския пазар през последните десет години се извършват с пари в брой, показват данните от статистиката. Пазарът на имоти продължава да расте в очакване на присъединяването към Еврозоната, като цените са се увеличили с 6% само от началото на 2025 година.

В България, според официална статистика на БНБ, само 27 от всеки 100 сделки с недвижими имоти се осъществяват с ипотечен кредит, а останалите - с разполагаеми пари в брой, при най-ниски доходи и стандарт на живот в Европа, където между 80% и 90% от сделките са с кредит.

Тази тенденция се наблюдава въпреки рекордния ръст на ипотечното кредитиране, отбеляза Йордан Йорданов - управляващ директор на една от големите брокерски компании на пазара и обясни данните със "сивите" пари в българската икономика.

"Ние знаем, че в България има много сериозна сива икономика. И реално погледнато в частния сектор много голяма част от хората не се осигуряват на това, което получават. С 200-250-300 хиляди евро един обикновен клиент идва. Но реално погледнато клиентите разполагат с доста прилични финанси", посочи той, цитиран от БНР.

Кредитирането през 2024 година е нараснало с 30%, а жилищата са поскъпнали с 16 на сто. Прогнозите са тенденцията да се запази и след присъединяването на България към еврозоната, когато по-голям интерес към българския имотен пазар се очаква и от чужденците.

Финансовите възможности на населението остават, казва Йордан Йорданов и съветва, че сделките с кредит са по-добрия вариант, дори и при налични средства в брой.

"Нивото на инфлация, реално погледнато, съобразено с нивото на лихвата при покупката на имота с ипотечен кредит, е много по-изгодно да ползваш ипотечен кредит, тъй като инфлацията "поглъща" лихвата, която ти плащаш", заключи Йорданов.

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR